Planujesz ciążę? Koniecznie wykonaj te badania

Przed rozpoczęciem starań o dziecko, warto sprawdzić, w jakim stanie jest twój organizm. Aby się tego dowiedzieć, należy wykonać szereg badań.

Przed zajściem w ciążę

Pomysł związany z zajściem w ciążę warto skonsultować z ginekologiem. Medyk wyjaśni na, co zwrócić szczególną uwagę – zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po. Powinien również wykonać USG oraz cytologię. Badania pozwolą bowiem na na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych. Konieczne będą też badania krwi oraz skontrolowanie poziomu hormonów tarczycy TSH, stężenia FT3 i FT4, oraz obecność przeciwciał anty-TPO. Lekarz może również zlecić diagnostykę ewentualnych infekcji wirusowych i pasożytniczych. Przed zajściem w ciążę warto także udać się do dentysty. Dlaczego? Bo zęby objęte próchnicą mogą być źródłem groźnych bakterii, przede wszystkim paciorkowców, które z kolei mogą przyczynić się do powstania uogólnionego zakażenia w kobiecym organizmie. A to natomiast może zagrażać zdrowiu dziecka.

Planując ciążę pamiętaj o przyjmowaniu witamin. Nie dobieraj ich jednak według własnego „widzimisię” – i w tym przypadku skontaktuj się z lekarzem. Co prawda dostępne w aptekach produkty dostarczają zestawu starannie dobranych substancji, rekomendowanych do stosowania w okresie starania się o potomstwo, w ciąży i w czasie laktacji, ale lepiej, żeby ich wybór nie był przypadkowy.

W czasie ciąży

Wizyta u ginekologa przed zajściem w ciążę to jedno. Gdy tylko nastanie upragniony moment i na teście zobaczysz oczekiwany wynik, ponownie umów się do lekarza. Medyk wykona niezbędne badania i powie, jak powinnaś dalej postępować. Nastaw się, że będziesz musiała go odwiedzać przynajmniej raz w miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.