Spadek formy? Potrzebny „zastrzyk” endorfin!

Endorfiny to hormony wywołujące dobre samopoczucie i zadowolenie, a także redukujące stres i ból. Co zrobić, aby nasz organizm produkował je znacznie częściej niż dotychczas?

Endorfiny są produkowane w mózgu i rdzeniu kręgowym w odpowiedzi na różne bodźce. Jakie? Przede wszystkim wysiłek, śmiech, silne emocje, podniecenie, czy nawet… zaspokajania apetytu. W momencie, gdy nasz organizm je wytwarza, przestajemy się stresować i denerwować, nie odczuwamy bólu i mamy zwiększoną kreatywność.

Co ciekawe, gdy odkryto endorfiny, zauważono, że mają podobne działania do… morfiny. Podobnie jak ona zmniejszają ból i wprawiają w błogostan.

Endorfiny są produkowane na przykład wtedy, kiedy jemy słodycze, a także w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego. Jeśli trening jest intensywny, organizm może wytworzyć hormon w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Endorfin jest również więcej, gdy się szczerze śmiejemy. Poza tym warto mieć świadomość, że największy wybuch endorfin następuje podczas… orgazmu. Naukowcy twierdzą, że w tym czasie poziom tych hormonów we krwi wzrasta nawet dwukrotnie! Jeśli połączycie wszystkie te elementy, z pewnością zapewnicie swojemu organizmowi potężną dawkę tych hormonów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.