Czym jest artroskopia barku?

Urazy, przeciążenia, czy zmiany zwyrodnieniowe barku mogą powodować różne dolegliwości bólowe. Aby znaleźć źródło problemu należy wykonać artroskopię barku.

Czym jest artroskopia barku? To zabieg, który polega na na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Dzięki temu lekarz jest w stanie przyjrzeć się jego wnętrzu na monitorze i postawić szczegółową diagnozę. W razie konieczności może też wdrożyć niezbędne procedury lecznicze. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Kończy się zamknięciem nacięć szwami oraz założeniem opatrunku. 

Rany skórne są minimalne (do 1cm) i bardzo szybko ulegają wygojeniu. Zabieg nie wiąże się z długą hospitalizacją – pacjent wypis otrzymuje się albo w dniu, albo dzień po zabiegu. Wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim uwolnienie i usunięcie zrostów w przestrzeni podbarkowej, artroskopowe rekonstrukcje w niestabilnościach barku, artroskopowe rekonstrukcje ścięgien mięśni rotatorów, synowektomie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, usunięcie ciał wolnych, a także wycięcie zmian zwyrodnieniowych.

Pamiętajmy jednak, że o ile sam zabieg nie jest inwazyjny, o tyle całkowite wyleczenie barku może być możliwe nawet dopiero po kilku miesiącach. Aby odzyskać pełną sprawność konieczna jest rehabilitacja. Ćwiczenia można najczęściej rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.