Depresja: jak ją rozpoznać?

Coraz krótsze dni, brak słońca, niewielkie problemy i o depresję nietrudno. Eksperci są zgodni, że dotyka ona coraz większej części naszego społeczeństwa. Jakie są jej objawy? Kiedy zacząć działać, aby odzyskać komfort psychiczny?

Masz wrażenie, że ciągle jesteś zmęczona, nie masz energii, wszystko cię zniechęca? Ciągle chodzisz smutna i przygnębiona? Masz problemy ze snem? Nie potrafisz sobie poradzić z negatywnymi emocjami? Stronisz od ludzi? Skontaktuj się ze specjalistą. Być może to twój nastrój i samopoczucie są spowodowane początkiem depresji. Jeśli je zlekceważysz, z czasem mogą się pogłębiać. W efekcie nie będziesz odczuwała radości i satysfakcji z tych rzeczy, które do tej pory wywoływały te stany.

Odetniesz się całkowicie od społeczeństwa, a po jakimś czasie wyczynem stanie się samo wstanie z łóżka i wzięcie prysznica. Skąd wiadomo, że chodzi o depresję, a nie o chwilowy spadek formy? Przyjmuje się, że o tej chorobie mówimy wówczas, symptomy towarzyszą nieprzerwanie od co najmniej kilku tygodni i nie wykazują tendencji do słabnięcia. Jeśli więc nie wiesz, z czego wynika twój spadek formy, lepiej skontaktuj się ze specjalistą. Im wcześniej zareagujesz, tym większe są szanse na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.