Renata Zielezińska: PolecanyBiznes.pl to skarbnica inspirujących historii biznesowych

Posłuchała intuicji i na jubileusz 10-lecia prowadzenia własnej firmy stworzyła portal dla przedsiębiorczych PolecanyBiznes.pl. Jak sobie radzi, łącząc aktywność zawodową z wychowywaniem małych dzieci? Zapraszam na rozmowę z Renatą Zielezińską – przedsiębiorczą mamą, kobietą biznesu, copywriterką SEO i wydawcą 3 portali internetowych.

Co sprawiło, że łączysz prowadzenie biznesu z wychowywaniem małych dzieci?

Własny biznes prowadzę do 2012 roku. W tym czasie rozwinęłam dwie własne marki i zdobyłam lojalnych klientów na usługi copywritingu. Po raz pierwszy mamą zostałam w roku 2020, a synek był naszym prezentem na 8 rocznicę ślubu. Dwa lata później urodziła się Amelka (na 10 rocznicę ślubu). Myślę, że to chyba było zapisane w gwiazdach. Najpierw zbudowałam silną firmę, a już będąc w pierwszej ciąży, szukałam informacji o tym, czy da się połączyć prowadzenie firmy z macierzyństwem. Dotąd żyłam w przekonaniu, że po urodzeniu dziecka trzeba iść na urlop macierzyński. Wszystkie kobiety w moim otoczeniu tak robiły. Ja jednak lubię żyć na własnych zasadach i w zgodzie ze sobą, dlatego szukałam kobiet, które już to “przeżyły”, czyli mam, które pracowały w ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka. Lubię inspirować się w życiu ludźmi, którzy doszli tam, gdzie ja chcę dotrzeć i po wysłuchaniu tych wszystkich historii podjęłam świadomą decyzję o łączeniu macierzyństwa z prowadzeniem własnej firmy. Z rozmów z nimi powstał cykl wyjątkowych wywiadów, który pojawił się na moim blogu lifestylowym.

Bycie mamą nie przeszkadza w prowadzeniu firmy?

Nie tylko nie przeszkadza, ale też pomaga. Mamy potrafią koncentrować się na różnych zadaniach i wykonywać je w krótszym czasie, zatem pracująca mama to ogromny atut dla firm. Myślę, że jako pasjonatka zawodu, który wykonuję na co dzień, nie potrafiłabym zajmować się jedynie domem i dziećmi. Szczerze powiedziawszy, ta wizja mnie przerażała. Dziś z perspektywy czasu szanuję decyzje innych mam (i nikogo nie zamierzam przekonywać do swojej teorii), jednak ja jestem kobietą, która nie mogłaby nie pracować zawodowo. Pasja, rozwój, copywriting, prowadzenie portali – napędza mnie do działania i dodaje energii w życiu. Istniało ryzyko, że jeśli zostanę tego pozbawiona, uschnę, zgorzknieję… nie będę szczęśliwa. A szczęśliwa mama i żona to szczęśliwe dzieci i rodzina.

Bycie dobrą mamą i odnoszącą sukcesy kobietą biznesu jest trudne i wymaga poświęceń?

Absolutnie tak, ale nikt nie powiedział, że w życiu należy iść zawsze po linii najmniejszego oporu. Muszę tutaj tylko jasno rozgraniczyć – można być mamą najlepszą dla swoich dzieci i doskonałym pracownikiem lub współpracownikiem, ważne tylko abyśmy nie słuchali ludzi, którym zawsze coś nie będzie pasowało w naszym życiu. Usłyszałam już chyba wszystkie możliwe opinie na temat łączenia macierzyństwa z własnym biznesem. Wiele osób twierdzi, że przez to moje dzieci są zaniedbane…. a moje dzieci są szczęśliwe, dobrze zaopiekowane i kochane. Celebrujemy wspólnie spędzany czas. A synek, który we wrześniu kończy 3 lata – ekspresowo się rozwija i świetnie mówi, dzięki temu, że posłaliśmy go do żłobka wbrew obawom otoczenia.

Łączenie ról mamy (szczególnie w przypadku tak małych dzieci, jak moje) i bizneswoman wymaga ogromnych poświęceń, a także umiejętności żonglowania priorytetami i częstych zmian w harmonogramie pracy. Swoim przykładem jednak udowadniam, że można. A to daje siłę, poczucie pewności siebie i sprawczości, niezależność oraz spełnienie.

Podzielisz się swoimi patentami na łączenie macierzyństwa z pracą zawodową, tak, by nie zaniedbywać dzieci?

Absolutnym wybawieniem dla pracujących rodziców jest żłobek. Mieliśmy ogromne obawy, kiedy posyłaliśmy do niego synka, jednak okazuje się, że były bezpodstawne. Radzę tylko wybrać placówkę, która naprawdę kieruje się dobrem dzieci.

Poza tym dobra mama nie zaniedbuje swoich własnych potrzeb, bez względu na to, jakie one są. A dla każdej kobiety mogą być one inne – jedne mamy mają potrzebę rozwoju zawodowego, inne pragną spełniać się w macierzyństwie i poświęcić dzieciom. Życie pracującej mamy wymaga dobrego planu i wyeliminowania mało efektywnych czynności i zajęć, by przeznaczyć czas na pracę i rodzinę.

W przypadku naszej rodziny doskonale sprawdza się podział obowiązków z mężem, zamawianie obiadów z restauracji, ustalanie harmonogramu pracy zawodowej i domowych porządków oraz czas dla rodziny po godzinie 16 i w weekendy. Poza tym nie prasuję dziecięcych ubranek, choć wielokrotnie powtarzano mi, że to konieczne. Większość zakupów robię online, a do piekarni i marketu wybieram się tylko w sobotnie poranki. Nigdy nie sprzątam w czasie przeznaczonym na pracę. Skupiam się wówczas na zadaniach zawodowych, a to przekłada się na moją produktywność.

Swój biznes oparłaś o 5 filarów. Co to oznacza?

Od kiedy pamiętam, moją pasją jest pisanie. W związku z tym naturalnym elementem było wprowadzenie usługi copywritingu w moim biznesie i jest to pierwszy filar mojej firmy. Drugim jest portal kosmetyczno-urodowy TrustedCosmetics.pl, który powstał w 2014 roku. W 2018 roku stworzyłam blog SposobyNaZycie.pl, który stał się trzecim filarem mojego biznesu. Następnie w związku z zapotrzebowaniem moich klientów na usługi wirtualnej asystentki zgłębiłam wiedzę na ten temat i wzięłam udział w wielu szkoleniach. W ten oto sposób powstał filar czwarty. Portal ludzi biznesu PolecanyBiznes.pl to inicjatywa, która zrodziła się w październiku 2022 i stanowi 5 filar mojego biznesu. Oznacza to, że w mojej firmie mam 5 źródeł dochodu.

Skąd pomysł na stworzenie portalu dla przedsiębiorczych i czym PolecanyBiznes.pl wyróżnia się na tle innych portali biznesowych?

Portal biznesowy PolecanyBiznes.pl powstał z potrzeby serca i podpowiedzi intuicji po lekturze jednej z książek o ludziach biznesu, historiach powstawania firm i milionerach, które ostatnio czytam. To nie był jeden z pomysłów jakich wiele, idealny do zapisania w notatniku. Było to tak silne wewnętrzne przekonanie, coś w rodzaju misji do wykonania, które nie pozwalało mi się skupić na wykonywaniu bieżących zadań w mojej firmie.

PolecanyBiznes.pl powstał z myślą o przedsiębiorcach i dla przedsiębiorców. Myślę, że czytelnicy to czują, ponieważ od samego początku strona cieszy się niezwykłą popularnością, która nie tylko przeszła moje najśmielsze oczekiwania, ale też motywuje do działania, poszukiwania nowych tematów i trendów, które będą atrakcyjne dla przedsiębiorców. Kolejnym wyróżnikiem spośród portali biznesowych jest fakt, że nie zależy mi na tym, by maksymalnie wypełnić stronę reklamami. Chcę opowiadać wyjątkowe historie firm, przeprowadzać merytoryczne rozmowy z przedsiębiorcami oraz poruszać tematy istotne dla nich. W zupełnie inny sposób patrzę na informacje i newsy ze świata biznesu. Chcę stworzyć skarbnicę inspirujących historii biznesowych.

Szukasz najnowszych informacji biznesowych, trendów ze świata biznesu, wydarzeń i informacji istotnych dla przedsiębiorców, przeczytać o inspirujących przedsiębiorcach lub opowiedzieć historię własnej firmy? Zajrzyj na portal biznesowy: https://polecanybiznes.pl.

Renata Zielezińska – kobieta biznesu i aktywna zawodowo mama. Copywriterka SEO, wirtualna asystentka oraz wydawca 3 portali internetowych: portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl, magazynu kosmetyczno-urodowego TrustedCosmetics.pl oraz bloga lifestylowego SposobyNaZycie.pl. Od 10 lat prowadzi z sukcesami własny biznes.

Views: 23

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Recenzja soli do kąpieli Błogo

Niedawno miałam przyjemność wypróbować Lawendową Sól do Kąpieli firmy Błogo i jestem absolutnie zachwycona tym produktem. Uważam, że jest to sól, którą warto polecić każdemu,