Wg statystyki policji tylko w ubiegłym roku przyjęli 1 873 zgłoszeń dotyczących przemocy ekonomicznej. Mamy świadomość, że jest to niewielka liczba i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia i skutków. Przemoc na tle finansowym dotyka szczególnie kobiety, nie oszczędza jednak mężczyzn, dzieci czy osób starszych. Ten trudny temat podjęła Marta Gargas certyfikowany Trener Mentalnym i Licencjonowanym Trener Structogram Polska, pomysłodawca marki #BiznesMama. Która sukcesywnie od kilkunastu dni publikujemy na swoim facebooku informacje w tym temacie. Tym samym powstała kampania społeczna #NieJestemUtrzymanką.
Kampanie można śledzić tutaj: https://www.facebook.com/martagargastrener
Nie każdy wie co to przemoc ekonomiczna
Trudno tu nie odnieść się do stereotypów w naszym społeczeństwie, które mówią, że to mężczyzna ma zarządzać pieniędzmi i trzymać kasę. Jeśli tylko jedna osoba w związku zarządza, a druga nie ma nic do powiedzenia, wtedy mówimy o przemocy finansowej, ekonomicznej.
Najczęściej o takiej przemocy mówi się wtedy, gdy kobieta ma obowiązek rozliczyć się z każdej wydanej złotówki, przedstawiając rachunki. Wydzielanie i kontrolowanie wydatków, a także przywłaszczenie sobie wynagrodzenia do kontroli. Nierzadko związane jest z zakazaniem partnerce wykonania pracy, lub utrudnia się jej podjęcie jej. Często, aby otrzymać pieniądze trzeba być „grzecznym”. Istnieje wiele różnych form przemocy finansowej i o tym właśnie mówi kampania społeczna #NieJestemUtrzymanką
Jaki jest cel kampanii?
Edukować. Uświadamiać. Uczyć. Rozwijać. Doświadczać.
Innych i siebie. Jeśli chociaż jedna kobieta dzięki tej kampanii podejmie pracę i powróci do aktywności zawodowej, bo od dawna rozmowy o kaszkach i kupkach jej przeszkadzają, ale nie bardzo wie jak się za to zabrać, to już będzie sukces! Dla jednego ludzkiego istnienia warto wywołać burzę w mediach.
„Jestem trenerem mentalnym. Na co drugiej sesji słyszę obawy oraz opowieści o trudach codzienności. W czasie pandemii ilość strachu, obaw, stresu znacznie się zwiększyła. Pojawiły się problemy, których dotychczas kobiety nie miały. Na porządku dziennym są kłopoty związane z finansami i przemocą finansową, kłopoty związane z płynnością, gotówką i zadłużeniami. Niestety pandemia covid 19 spowodowała wiele zmian w społeczeństwie. Zmian i skutków, które będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Teraz aby wrócić do normalności potrzebujemy czasu i wsparcia. Wszyscy. Dzieci, młodzież, dorośli, młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. Stąd kampania skierowana do kobiet #NieJestemUtrzymanką – by edukować, wspierać, pomagać, czasem wskazywać inne rozwiązania a czasem popychać do działania.” Mówi Marta Gargas, pomysłodawca kampanii.
Dlaczego przemoc ekonomiczna?
„Jestem na takim etapie swojego życia, w którym mocno doświadczam na samej sobie powiedzenia „Umiesz liczyć – licz na siebie.” Pewnego dnia budzisz się w domu, który z dnia na dzień nie jest Twój choć pracowałaś na niego pół swojego życia. Nagle człowiek, który śpi obok w pokoju wydaje Ci się obcy a każdy kolejny dzień pokazuje Ci, że z odpowiedzialnością i lojalnością jest mu zupełnie nie po drodze. Wiem, że gdyby nie moja głowa, własne pomysły, praca zawodowa, niezależność tkwiłabym dziś w czymś co skazywałoby mnie na życie u boku kogoś kto kłamie i nie daje szczęścia ani mi ani dzieciom. Chcę swoim doświadczeniem uchronić kobiety przed złymi decyzjami, pokazać im drogę, która w razie „W” będzie ich zabezpieczeniem. A poza tym finanse to moja pierwsza praca. „Coś niecoś” wiem na ich temat – wszak przez 10 lat pracowałam w korporacji w sektorze finansów. „ Mówi Marta Gargas, pomysłodawca kampanii.
Kampania będzie trwać jeszcze długo
Kampania będzie poruszała nie tylko finansowe aspekty. Będzie o aktywności zawodowej kobiet, w końcu to kampania #BiznesMamy. Będzie o samorealizacji, marzeniach, celach i planach oraz o potrzebie spełnienia i szczęścia. Poruszony zostanie też temat stereotypów utartych w społeczeństwie, schematów oraz rozwiązań na codzienne problemy i przekonania.
Kampania zakończy się wsparciem dla kobiet, mężczyzn i dzieci połączonym z treningiem mentalnym. Wsparciem po okresie pandemii, w czasie powrotu do normalności.
Materiały prasowe
Views: 15