Miłość – rodzaje miłości. Czy znasz wszystkie?

Eksperci twierdzą, że można wyróżnić aż osiem rodzajów miłości! Każda z nich charakteryzuje się innymi elementami. Jeśli uda nam się je zrozumieć, będziemy świadome, jak głęboko jesteśmy połączone z ludźmi obecnymi w naszym życiu.

Agape

To najwyższa forma miłości – bezwarunkowa i bezinteresowna. W tym przypadku dobro ukochanego człowieka przedkłada się ponad własne potrzeby, a samą miłość okazuje się na każdym kroku. Niestety we współczesnych czasach tego typu uczucie pojawia się bardzo rzadko.

Eros

Miłość, w której najistotniejsze jest pożądanie i fizyczność. Charakteryzuje się namiętnością i intensywnością. Jest ukierunkowana przede wszystkim na pobudzenie w drugiej osobie seksualnych marzeń i pragnień.

Philia

Ten rodzaj miłości jest z kolei wolny od emocji i popędów. Największy nacisk w tym przypadku kładzie się na duchowy związek między partnerami. Przez niektórych ten rodzaj miłości jest nazywany miłością platoniczną.

Filautia

To nic innego jak miłość do… samego siebie. Pomyślicie, że ten rodzaj miłości charakteryzuje wyłącznie egocentryków? Nic bardziej mylnego! Psychologowie są bowiem zgodni – jeśli chcemy stworzyć udany związek, powinniśmy najpierw nauczyć się kochać właśnie samego siebie. Musimy więc wierzyć w siebie i widzieć w sobie dobre strony. Jeśli nie pokochamy siebie, tak naprawdę nie możemy pokochać drugiego człowieka.

Storge

Nazywana inaczej miłością rodzicielską. Charakteryzuje się przywiązaniem do drugiego człowieka. Takie uczucie może pojawić się również w związku – trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku atrakcyjność i seksualność nie mają żadnego znaczenia. Ta miłość polega na stworzeniu silnej więzi i zażyłości między bliskimi sobie osobami.

Pragma

Ten rodzaj miłości rozwija się przez długi czas. Gdy już w pełni rozkwitnie mamy poczucie ochrony, spokoju i komfortu w obecności drugiej osoby, bez robienia czegokolwiek konkretnego lub prowadzenia rozmowy. Doskonałym przykładem, który odzwierciedla ten rodzaj miłości, są pary będące ze sobą od wielu, wielu lat i… nadal trzymające się za ręce i okazujące sobie uczucia.

Ludus

Motyle w brzuchu, zawroty w głowie na widok drugiej połówki – znacie to? Te odczucia kojarzą się przede wszystkim z początkami związku. I to właśnie wtedy pojawia się ludus, czyli miłość zabawna. Dzięki niej jesteśmy podekscytowani życiem, stajemy się aktywni i bardziej żywi.

Mania

Tutaj właściwie skojarzenia są jednoznaczne – to miłość obsesyjna. Niestety może ona doprowadzić do groźnej zazdrości, gniewu a nawet szaleństwa. Tego rodzaju uczucia lepiej unikać – gdy więc partner próbuje desperacko spędzać z tobą każdą sekundę swojego życia, lepiej wycofaj się z tej relacji.

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Recenzja soli do kąpieli Błogo

Niedawno miałam przyjemność wypróbować Lawendową Sól do Kąpieli firmy Błogo i jestem absolutnie zachwycona tym produktem. Uważam, że jest to sól, którą warto polecić każdemu,