Haluksy są najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy. W zdecydowaniej większości dotyczy ono kobiet. Skąd się biorą, jak powstają i jak je leczyć? Podpowiadamy!
Czym są haluksy? To wadliwe ustawienie dużego palca stopy – jest on odchylony w bok. W efekcie kość śródstopia zaczyna wystawać poza obraz fizjologiczny. Deformacja z czasem się pogłębia i powiększa. Ale jak właściwie może dojść do wadliwego ustawienia dużego palca u stopy? Istnieją dwa główne czynniki, które mają wpływ na pojawienie się haluksów.
Pierwszy to uwarunkowania genetyczne, a drugi czynniki zewnętrzne, czyli przede wszystkim noszenie źle dopasowanego obuwia. I tutaj mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego problem haluksów dotyczy w zdecydowanej większości pań? Bo to przecież my chodzimy w butach z wąskimi noskami i na wysokich obcasach. Mimo że na nodze wyglądają obłędnie to z pewnością prędzej czy później odbiją się na naszym zdrowiu. Tak istotne jest więc, aby o stopy zadbać już od najmłodszych lat. Jeżeli w rodzinie występuje problem haluksów, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie.
Haluksy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale wiążą się również z bólem. Warto więc skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. W początkowym stadium najczęściej wystarczy tylko postawić na odpowiednie obuwie, stosować wkładki do butów i łagodzić dolegliwości z wykorzystaniem środków farmakologicznych i fizjoterapii. Jeśli jednak okaże się, że choroba jest już w zaawansowanym stadium, konieczna może okazać się operacja. Jej celem będzie zapobiegnięcie dalszemu pogłębianiu się deformacji.
[metaslider id=”921″]
Views: 5