Jak się pozbyć haluksów?

Haluksy są najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy. W zdecydowaniej większości dotyczy ono kobiet. Skąd się biorą, jak powstają i jak je leczyć? Podpowiadamy!

Czym są haluksy? To wadliwe ustawienie dużego palca stopy – jest on odchylony w bok. W efekcie kość śródstopia zaczyna wystawać poza obraz fizjologiczny. Deformacja z czasem się pogłębia i powiększa. Ale jak właściwie może dojść do wadliwego ustawienia dużego palca u stopy? Istnieją dwa główne czynniki, które mają wpływ na pojawienie się haluksów.

Pierwszy to uwarunkowania genetyczne, a drugi czynniki zewnętrzne, czyli przede wszystkim noszenie źle dopasowanego obuwia. I tutaj mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego problem haluksów dotyczy w zdecydowanej większości pań? Bo to przecież my chodzimy w butach z wąskimi noskami i na wysokich obcasach. Mimo że na nodze wyglądają obłędnie to z pewnością prędzej czy później odbiją się na naszym zdrowiu. Tak istotne jest więc, aby o stopy zadbać już od najmłodszych lat. Jeżeli w rodzinie występuje problem haluksów, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie.

Haluksy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale wiążą się również z bólem. Warto więc skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. W początkowym stadium najczęściej wystarczy tylko postawić na odpowiednie obuwie, stosować wkładki do butów i łagodzić dolegliwości z wykorzystaniem środków farmakologicznych i fizjoterapii. Jeśli jednak okaże się, że choroba jest już w zaawansowanym stadium, konieczna może okazać się operacja. Jej celem będzie zapobiegnięcie dalszemu pogłębianiu się deformacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *