Jak przygotować domowy odplamiacz?

W sklepach aż roi się od różnego rodzaju chemicznych środków odplamiających. Wiele w swoim składzie ma substancje potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza dla skóry drażliwej i skłonnej do atopii. Okazuje się, że równie skuteczny, co te sklepowe, będzie odplamiacz wykonany w domowym zaciszu. Jak go przygotować?

Każda plama ma swoją specyfikę i zazwyczaj jest bardzo wiele różnych sposobów na pozbycie się jej. Mamy jednak sprawdzony przepis na uniwersalny, domowy odplamiacz, który doskonale radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami – i tymi, które dopiero powstały, jak i tymi, które są stare.

Do stworzenia domowego odplamiacza potrzebujemy wody utlenionej, płynu do mycia naczyń i ewentualnie sody oczyszczonej oraz butelki z atomizerem. 100 mililitrów płynu do mycia naczyń mieszamy z 200 mililitrami wody utlenionej. Następnie spryskujemy plamę i wycieramy szmatką do momentu, aż plama zniknie. Jeśli nie chce zejść, dodajmy do naszej mikstury odrobinę sody oczyszczonej. Dla uporczywej plamy można też zmienić proporcje i dodać jeszcze więcej wody utlenionej. Pamiętajmy jednak, aby nie była ona silniejsza niż 3 procent, bo wtedy istnieje duże ryzyko zniszczenia tkaniny. Najlepiej w ogóle przed zastosowaniem naszego odplamiacza, zrobić test na niewidocznym obszarze materiału.

Dzięki domowemu odplamiaczowi usuniesz plamy z tłuszczu, trawy, kawy, szminki czy różnego rodzaju sosów. Jest on również niezastąpiony w walce ze starymi i zaschniętymi już plamami. Pamiętajmy jednak, aby domowego odplamiacza nie zostawiać na dłużej niż kilka dni, bo straci on swoją skuteczność. Lepiej mieć w domu potrzebne składniki i jeśli zajdzie potrzeba szybko go stworzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.