Jak interpretować wyniki morfologii krwi?

Robiłaś morfologię krwi. Tajemnicze cyferki nic ci nie mówią, a na wizytę u lekarza musisz czekać kilka dni. Z pewnością do tego czasu zdążysz już osiwieć z nerwów. Podpowiadamy, o czym mogą świadczyć poszczególne wyniki. Pamiętajmy tylko, że mogą… nie znaczy, że świadczą! Normy morfologii krwi zależą bowiem od wielu czynników i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od innych elementów procesu diagnostycznego. Konieczna jest więc wizyta u specjalisty.

 

Morfologia jest podstawowym, diagnostycznym badaniem krwi polegającym na ilościowej i jakościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych. Wykonuje się ją zarówno w celach profilaktycznych, jak i w diagnostyce różnorodnych schorzeń.

  • Erytrocyty, czyli krwinki czerwone – jeśli ich poziom jest obniżony, może to być oznaką anemii. Podwyższony z kolei może świadczyć o niedotlenieniu organizmu lub zwiększoną produkcję hormonu odpowiedzialnego za wytarzanie erytrocytów.
  • Trombocyty – ich wyższa liczba występuje podczas przewlekłych zakażeń organizmu, po wysiłku fizycznym, a także w sytuacjach niedoboru żelaza. Zbyt niski poziom może natomiast sugerować upośledzenie wytwarzania szpiku, a także niepożądanego działania leków przeciwbólowych oraz antybiotyków.
  • Leukocyty – podwyższony poziom może świadczyć o infekcji wirusowej, bakteryjnej czy pasożytniczej. Z kolei obniżony występuje na przykład u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.
  • Limfocyty – podwyższone mogą sugerować przewlekły proces zapalny, za który odpowiadać może zakażenie bakteryjne, zwłaszcza prątkami gruźlicy, albo zakażenie wirusowe, jak WZW typu B. Obniżenie ich poziomu może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń. Mogą być też konsekwencją zażywania niektórych leków, działania silnego stresora lub ciężkiego niedożywienia.
  • Hemoglobina – jeśli jest na zbyt niskim poziomie, może sygnalizować anemię, bądź też zbyt dużą ilość wody w organizmie. Jeśli z kolei jej poziom jest za wysoki, może być to związane z nadkrwistością lub zaburzaniami gospodarki wodno-elektrolitowej.

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Jak zadbać o skórę ust zimą?

Jak zadbać o skórę ust zimą?Smagane wiatrem, narażone na wahania temperatur i przesuszonego powietrza. Dla skóry ust nastał trudny okres. Bez odpowiedniej ochrony, nawet te

Jak się czuć bardziej kobieco

Do tej pory jeszcze nie poruszyła tak ważnego tematu jak „czuć się kobieco”. W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia i różnorodność ról, które pełnimy, mogą