Zbilansowana i różnorodna dieta to nie tylko idealny sposób, aby zapewnić sobie zdrowie, ale również dobre samopoczucie. Swego czasu ogromną popularnością cieszyła się dieta alkaliczna. Jej głównym celem jest przywrócenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu. Z tego też powodu należy zrezygnować z produktów o charakterze kwasowym, czyli mięs, wędlin i produktów zbożowych i wprowadzenie w ich miejsce owoców, warzyw i tłuszczów roślinnych.
Dietę alkaliczną stworzył Robert O. Young – amerykański naturopata. Jej głównym celem nie jest zrzucenie zbędnych kilogramów, ale przywrócenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu. Oczywiście to w konsekwencji pozwoli nam schudnąć, bo poprawi się nam przemiana materii. Zgodnie z jej zasadami powinnyśmy codziennie spożywać około 80% produktów o odczynie alkalicznym (zasadowym) i tylko 20% żywności o charakterze kwasowym.
A czym właściwie są produkty alkaliczne? To przede wszystkim warzywa i owoce. Powinnyśmy je jeść na surowo. Idealnym wyborem będą buraki, brokuły, marchew, bakłażan, dynia, szpinak, seler oraz cukinia – wszystkie mają bowiem silne właściwości odkwaszające. Do diety należy też wprowadzić owoce cytrusowe, zwłaszcza grejpfruty i cytryny. Sięgajmy również po banany, kiwi i awokado, a także mleko, sery żółte i twarogowe, jogurty i kefiry oraz orzechy, migdały, pestki dyni oraz ziarna słonecznika.
Tak jak w każdej innej diecie, tak i w tej, niezwykle istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Najbardziej wskazana będzie woda mineralna z dodatkiem soku z cytryny.
Z naszego jadłospisu wyeliminujmy natomiast nabiał, mięsa, pszenicę, drożdże, sól, alkohol, cukier oraz kofeinę. Unikajmy także produktów wysoko przetworzonych oraz słodyczy i słodkich napokój gazowanych.
[metaslider id=”921″]
Views: 19