Architektura wystawy: Aneta Faner

Architektura wystawy: Aneta Faner

 

 

Mecenasi:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Centrum Giełdowe S.A.

New Solutions Factor

 

Sponsor:

Bank Gospodarstwa Krajowego

 

Partnerzy:

Poczta Polska S.A.

Poczta Polska Ochrona

Wineonline

J.A. Baczewski

Nespresso Professional

Deli3 Kuchnia & Wino

Catering aleje3

 

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biuro Wystaw w Warszawie

 

 

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, założona w 1985 roku, jest jedną z pierwszych niezależnych instytucji typu non-profit w Polsce działających na polu kultury. Jej celem jest otaczanie opieką i promowanie utalentowanych twórców, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju sztuki współczesnej, a przede wszystkim polskiej kultury plastycznej.

 

Biuro Wystaw to kolektyw kuratorski Sarmena Beglariana i Sylwii Szymaniak, a także galeria działająca w ramach Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Od początku istnienia kolektyw realizował wystawy i wydarzenia artystyczne w różnych miejscach: w przestrzeniach publicznych, w prywatnych mieszkaniach, w przestrzeniach postindustrialnych oraz w instytucjach publicznych. Pomagamy tworzyć kolekcje sztuki współczesnej kolekcjonerom prywatnym i instytucjonalnym.

 

 

 

Wybrane projekty Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej:

 

Zuzanna Ginczanka. Tylko Szczęście jest prawdziwym życiem, Muzeum im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Warszawa 2015; Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, 2016; Centrum historii miejskiej Europy Środkowo–Wschodniej, Lwów 2018.

 

Młoda Polska. Powidoki historii i rzeczywistości, Ludwig Múzeum – Muzeum Sztuki Współczesnej, Budapeszt 2016; Muzeum Historii Jugosławii, Belgrad 2016.

 

Jacek Damięcki. Makroformy, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2016.

 

Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, 2013.

 

Dom Kereta, Warszawa 2012.

 

 

Noty biograficzne o artystach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #1:

 

 

Władysław Strzemiński

  1. 21.12.1893, Mińsk – zm. 26.12.1952, Łódź

 

Artysta i teoretyk, był czołowym przedstawicielem awangardy międzywojennej w Polsce. Wraz z żoną Katarzyną Kobro współtworzył grupy artystyczne „Blok”, Praesens oraz „a.r.”, jak i Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, która stała się podstawą kolekcji najważniejszego  muzeum awangardy w Europie – Muzeum Sztuki w Łodzi. Współpracował  z wieloma twórcami światowego formatu, m.in. z Włodzimierzem Tatlinem, Aleksandrem Rodczenko, Kazimierzem Malewiczem, Hansem Arpem, Theo van Doesburgiem, Maxem Ernstem, Henrykiem Stażewskim.

 

W okresie międzywojennym jego prace prezentowano na licznych wystawach sztuki awangardowej, m.in. International Theatre Exhibition (1926) oraz Machine Age (1927) w Nowym Jorku. Współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi; pracował tam do 1950 roku, kiedy został wyrzucony z placówki ze względów politycznych.

 

Autor teorii unizmu (Unizm w malarstwie, 1928), a także książki Teoria widzenia (wydana pośmiertnie, 1958). Do dziś twórczość Władysława Strzemińskiego inspiruje artystów, powstał także film fabularny „Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy w 2016.

 

 

Józef Gałązka

  1. 29.08.1993, Warszawa

 

Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to relacje człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Urodził się w domu rodzinnym na warszawskim Zaciszu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Jego instalacja Portret dziadka składająca się z klasycznego portretu rzeźbiarskiego, instalacji i filmu zwyciężyła w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku. Od 1 do 27 sierpnia 2019 podróżował przez Polskę trasą od Tatr do morza zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem, mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.