Jednym z czołowych zabójców kobiet w naszym kraju jest… rak piersi. Początkowo nie daje on żadnych objawów. I z tego też powodu wiele pań reaguje, gdy jest już za późno. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie nawet najdrobniejszych zmian.
Rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Chorobę można wykryć w momencie, gdy jeszcze nie daje ona objawów. W tym celu wykonuje się badania profilaktyczne. Im mniejszy guz czy wykryta zmiana w piersi niewyczuwalna badaniem ręcznym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym (czyli nie dającym przerzutów). Różnego rodzaju zmiany w piersiach można wykryć za sprawą regularnych, samodzielne przeprowadzanych badań, kontroli lekarskiej podczas wizyty u ginekologa, ultrasonografii piersi i mammografii piersi.
W domowym zaciszu każda z pań powinna badać się przynajmniej raz w miesiącu – u kobiet miesiączkujących najlepiej to zrobić około 7-10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są obrzmiałe. W jaki sposób się badać? Wystarczy delikatnie przesuwać opuszki palców (nie końce) i lekko uciskać pierś.
Należy wykonywać ruchy od góry w dół oraz okrężne, a także od boku do centrum i odwrotnie. Pamiętajcie jednak, że nie każdy guzek to rak. Jeśli nawet coś wyczujecie, nie oznacza to, że jesteście chore – mogą to być bowiem zmiany łagodne. Jak wynika ze statystyk, ok. 80% zmian jest wykrywanych przez same kobiety bądź ich partnerów. Aż 75% z nich ma charakter łagodny.
Views: 7