Czym jest samoistne poronienie?

Poronienie samoistne to utrata ciąży z przyczyn naturalnych przed dwudziestym drugim jej tygodniem. Medycy są zgodni – problem ten dotyczy co piątek ciężarnej.

W momencie poronienia parametry masy zarodka nie przekraczają 0,5 kg. Jeśli płód rozwijający się w macicy waży ponad 500 gramów, lekarz jest w stanie je uratować i podarować wcześniakowi szansę na szczęśliwe życie. W przypadku samoistnych poronień wiele kobiet nawet nie zdaje sobie z nich sprawy. Jak to możliwe? Nie zdają sobie sprawy z tego, że są w ciąży, a ból podbrzusza i krwawienie traktują jak zwykłą miesiączkę.

Gdzie upatrywać się przyczyń poronienia? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – przyczyn może być naprawdę wiele. Po pierwsze mogą to być zaburzenia genetyczne w rozwoju jaja płodowego, po drugie wrodzone bądź nabyte wady macicy, po trzecie awitaminozy, urazy fizyczne i psychiczne, czy też brak odpowiedniej ilości hormonów.

Poza tym do tego mogą dojść choroby zakaźne matki. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wskazującym na poronienie jest ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowej kręgosłupa o różnym nasileniu oraz plamienie i krwawienie z dróg rodnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży i zauważysz u siebie takie objawy, skonsultuj się z lekarzem. Oczywiście może zdarzyć się tak, że lekarz nie będzie w stanie uratować nienarodzonego dziecka, ale być może będzie w stanie zidentyfikować przyczyny spontanicznej aborcji i powie, jak uniknąć jej w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.