3 mity pielęgnacji stóp

Już niedługo pogoda będzie sprzyjała zmianie obuwia na lżejsze, a nasze stopy zostaną wystawione na publiczny widok. Jeśli do tej pory zaniedbaliśmy ich pielęgnację, przyszedł czas, aby o nie właściwie się zatroszczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Stopy obciążone ciężarem naszego ciała, uciskane i obcierane przez obuwie, aby zapewnić im zdrowy wygląd i utrzymać w dobrej kondycji niezbędna jest systematyczna pielęgnacja. Zanim jednak doradzimy ci co robić, aby zadbać o skórę stóp, poznaj 3 pielęgnacyjne mity, które mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu.

  1. Skóra stóp miękka jak skóra niemowlaka.

Nasze stopy „dźwigają” ciężar całego ciała, dlatego w miejscach największego obciążenia, takich jak pięty, zewnętrzna krawędź stopy czy opuszki palców – skóra w sposób naturalny twardnieje. Jeśli próbujesz uzyskać na stopach skórę miękką jak pupa małego dziecka i nadmiernie ją złuszczasz – doprowadzisz jedynie do jej szybszego rogowacenia.

  • Moczenie stóp w wodzie z solą – dobre dla każdego.

Ciepła woda zmiękcza zrogowaciały naskórek, a dodatek soli działa odkażająco i oczyszczająco. Jednak sól to także substancja higroskopijna, czyli wykazuje zdolność wychwytywania wody z otoczenia. Dlatego u osób z suchą i bardzo suchą skórą, pod wpływem soli skóra ulegnie dodatkowego wysuszeniu. Utrata nawilżenia sprawia, że tworzą się grube warstwy zrogowaciałego naskórka, a skóra nie może się odpowiednio zregenerować. Zgrubiała, martwa skóra może dodatkowo pękać utrudniając nam chodzenie!

  • Przewiewne, lekkie buty są zawsze najlepsze dla stóp!

Na pewno spotkałaś się z informacją, że ucisk spowodowany źle dobranym obuwiem, może przyczynić się do powstania odcisków i otarć, zwiększyć ryzyko grzybicy, a nawet spowodować deformacje i haluksy. Jeśli jednak jesteś wielbicielką klapek, czy innych lekkich butów bez pięt – mamy dla ciebie złą wiadomość! W przypadku tego typu obuwia podeszwy przy każdym kroku uderzają w skórę stóp. Aby ochronić się – skóra intensyfikuje naturalny proces rogowacenia. Jeżeli kochasz japonki, pamiętaj, że pasek między palcami może wywoływać otarcia i odciski.

O czym pamiętać pielęgnując skórę stóp?

  • Złuszczaj martwe komórki naskórka.

Podobnie jak w przypadku innych części ciała, warto wesprzeć naturalne procesy regeneracji skóry stóp i zadbać o odpowiednie złuszczanie martwych komórek naskórka. Jednak zbyt intensywny  peeling, np. zbyt silne szorowanie pumeksem, przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego, a zastosowanie skarpetek złuszczających może podrażnić wrażliwsze partie stopy. Stosując peeling mechaniczny możesz łatwiej różnicować intensywność złuszczania, skupiając się na partiach najbardziej zrogowaciałych. Możesz również wybrać kosmetyki łączące działanie złuszczające z nawilżającym i regeneracyjnym. Dzięki zawartości składników o działaniu keratolitycznym na skórę, takich jak mocznik w wyższym stężeniu, rozluźnieniu ulegają połączenie keratynowe w warstwie rogowej naskórka – skóra zaczyna się złuszczać.

Fot. Amaderm Krem regenerująco-złuszczający z 30% mocznikiem, cena: ok 18 zł, www.amaderm.pl

To specjalistyczny preparat, który redukuje zgrubiały naskórek i zapobiega jego ponownemu narastaniu. Dzięki wysokiej zawartości mocznika (stężenie 30%) idealnie złuszcza zrogowaciałe partie, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Obecność alantoiny, sorbitolu, masła kakaowego i kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację popękanej i podrażnionej skóry pięt i poprawia elastyczność skóry. Krem może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Preparat jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

  • Nie tylko nawilżaj, ale i natłuszczaj!

Czy wiesz, że skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych? Ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka to mix wydzieliny gruczołów łojowych, potowych i lipidów. Ta mieszanka chroni zarówno przed nadmierną utratą wody, jak i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych czy przedostawaniem się drobnoustrojów.Brak gruczołów łojowych sprawia, że ochraniająca nasze ciało bariera ulega osłabieniu, a skóra łatwiej się przesusza. Aby odbudować naruszoną równowagę skóry musisz sięgnąć po naturalne formuły z masłami i olejami roślinnymi, bogate w lipidy, kwasy tłuszczowe i witaminy. W składzie kosmetyków szukaj również substancji, które skutecznie zatrzymują wodę w skórze, wpływając na poziom jej nawilżenia, takich jak mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy lub gliceryna.

Artykuł Partnera

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

badanie cx

Badania nad Post Purchase Experience w polskim e-commerce – nowy trend, który zmieni oblicze branży

To oczywiste, że w dzisiejszych czasach większość zakupów dokonywana jest przez internet. Koszyki zakupowe zawierają niemal wszystko: od kosmetyków, elektronikę, ubrania, po artykuły chemiczne, a nawet spożywcze. Jest to łatwy i szybki sposób na zaspokojenie potrzeb konsumenckich. Szczególnie czas pandemii mocno ten trend przyśpieszył, a e-sklepy mocno podchwyciły modę na zakupy online. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy.