3 mity pielęgnacji stóp

Już niedługo pogoda będzie sprzyjała zmianie obuwia na lżejsze, a nasze stopy zostaną wystawione na publiczny widok. Jeśli do tej pory zaniedbaliśmy ich pielęgnację, przyszedł czas, aby o nie właściwie się zatroszczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Stopy obciążone ciężarem naszego ciała, uciskane i obcierane przez obuwie, aby zapewnić im zdrowy wygląd i utrzymać w dobrej kondycji niezbędna jest systematyczna pielęgnacja. Zanim jednak doradzimy ci co robić, aby zadbać o skórę stóp, poznaj 3 pielęgnacyjne mity, które mogą przyczynić się do pogorszenia jej stanu.

  1. Skóra stóp miękka jak skóra niemowlaka.

Nasze stopy „dźwigają” ciężar całego ciała, dlatego w miejscach największego obciążenia, takich jak pięty, zewnętrzna krawędź stopy czy opuszki palców – skóra w sposób naturalny twardnieje. Jeśli próbujesz uzyskać na stopach skórę miękką jak pupa małego dziecka i nadmiernie ją złuszczasz – doprowadzisz jedynie do jej szybszego rogowacenia.

  • Moczenie stóp w wodzie z solą – dobre dla każdego.

Ciepła woda zmiękcza zrogowaciały naskórek, a dodatek soli działa odkażająco i oczyszczająco. Jednak sól to także substancja higroskopijna, czyli wykazuje zdolność wychwytywania wody z otoczenia. Dlatego u osób z suchą i bardzo suchą skórą, pod wpływem soli skóra ulegnie dodatkowego wysuszeniu. Utrata nawilżenia sprawia, że tworzą się grube warstwy zrogowaciałego naskórka, a skóra nie może się odpowiednio zregenerować. Zgrubiała, martwa skóra może dodatkowo pękać utrudniając nam chodzenie!

  • Przewiewne, lekkie buty są zawsze najlepsze dla stóp!

Na pewno spotkałaś się z informacją, że ucisk spowodowany źle dobranym obuwiem, może przyczynić się do powstania odcisków i otarć, zwiększyć ryzyko grzybicy, a nawet spowodować deformacje i haluksy. Jeśli jednak jesteś wielbicielką klapek, czy innych lekkich butów bez pięt – mamy dla ciebie złą wiadomość! W przypadku tego typu obuwia podeszwy przy każdym kroku uderzają w skórę stóp. Aby ochronić się – skóra intensyfikuje naturalny proces rogowacenia. Jeżeli kochasz japonki, pamiętaj, że pasek między palcami może wywoływać otarcia i odciski.

O czym pamiętać pielęgnując skórę stóp?

  • Złuszczaj martwe komórki naskórka.

Podobnie jak w przypadku innych części ciała, warto wesprzeć naturalne procesy regeneracji skóry stóp i zadbać o odpowiednie złuszczanie martwych komórek naskórka. Jednak zbyt intensywny  peeling, np. zbyt silne szorowanie pumeksem, przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego, a zastosowanie skarpetek złuszczających może podrażnić wrażliwsze partie stopy. Stosując peeling mechaniczny możesz łatwiej różnicować intensywność złuszczania, skupiając się na partiach najbardziej zrogowaciałych. Możesz również wybrać kosmetyki łączące działanie złuszczające z nawilżającym i regeneracyjnym. Dzięki zawartości składników o działaniu keratolitycznym na skórę, takich jak mocznik w wyższym stężeniu, rozluźnieniu ulegają połączenie keratynowe w warstwie rogowej naskórka – skóra zaczyna się złuszczać.

Fot. Amaderm Krem regenerująco-złuszczający z 30% mocznikiem, cena: ok 18 zł, www.amaderm.pl

To specjalistyczny preparat, który redukuje zgrubiały naskórek i zapobiega jego ponownemu narastaniu. Dzięki wysokiej zawartości mocznika (stężenie 30%) idealnie złuszcza zrogowaciałe partie, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Obecność alantoiny, sorbitolu, masła kakaowego i kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację popękanej i podrażnionej skóry pięt i poprawia elastyczność skóry. Krem może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Preparat jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

  • Nie tylko nawilżaj, ale i natłuszczaj!

Czy wiesz, że skóra stóp nie posiada gruczołów łojowych? Ochronny płaszcz hydrolipidowy naskórka to mix wydzieliny gruczołów łojowych, potowych i lipidów. Ta mieszanka chroni zarówno przed nadmierną utratą wody, jak i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych czy przedostawaniem się drobnoustrojów.Brak gruczołów łojowych sprawia, że ochraniająca nasze ciało bariera ulega osłabieniu, a skóra łatwiej się przesusza. Aby odbudować naruszoną równowagę skóry musisz sięgnąć po naturalne formuły z masłami i olejami roślinnymi, bogate w lipidy, kwasy tłuszczowe i witaminy. W składzie kosmetyków szukaj również substancji, które skutecznie zatrzymują wodę w skórze, wpływając na poziom jej nawilżenia, takich jak mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy lub gliceryna.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.