Botoks to ulubiony zabieg Polaków. Pozwala szybko i bezpiecznie poprawić urodę, a przy tym zadziałać profilaktycznie, przeciwzmarszczkowo. Przynosi rewelacyjne efekty. Skutecznie wygładza zmarszczki, pozostawia skórę rozświetloną i zjawiskowo odmłodzoną. Po botoksie można niemal od razu wrócić do pracy i większości codziennych zajęć. Jednak nie do wszystkich. Sprawdź, czego nie wolno robić po botoksie!
Najważniejsze zalecenia po botoksie
Botoks to zabieg lunchowy. Iniekcja preparatu z botuliną trwa 15-20 minut. Jest bezbolesna i na tyle delikatna, że nie pozostawia na skórze większych śladów. Po botoksie efekty pojawiają się bardzo szybko. Pierwsze zmiany widać już w kilka godzin po zabiegu, a pełna poprawa uwidacznia się po 2-3 dniach. Jednak, aby nic nie zakłóciło działania botuliny, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Jeśli chodzi o zalecenia bezpośrednio po zabiegu, warto przez około godzinę po botoksie ćwiczyć mięśnie mimiczne twarzy. To usprawnia pracę botuliny, blokującej przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Takie ćwiczenia nie są obowiązkowe, chociaż wskazane. Konieczne jest natomiast przestrzeganie innych zaleceń. Jak wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk z Kliniki Melitus – po botoksie nie wolno pocierać ani masować skóry w miejscu iniekcji. Niewskazane jest także wykonywanie gwałtownych ruchów i pochylanie głowy do przodu. Trzeba zatem uważać przy sznurowaniu butów, a już szczególnie przy korzystaniu z telefonów czy komputerów, których obsługa wymusza niewłaściwą pozycję ciała: przygarbioną, z lekko opuszczoną głową. Tym, czego nie wolno robić po botoksie jest również nadmierna aktywność fizyczna. Chodzi o różnego rodzaju treningi, fitness, jogę, które należy sobie odpuścić, oczywiście tylko na kilka dni.
Jeszcze jednym ważnym zaleceniem po botoksie jest unikanie skrajnych zmian temperatur. Wizytę w saunie lub na basenie lepiej odłożyć na trochę później. Podobnie, jak opalanie w solarium, a także w pełnym słońcu. Ponadto po botoksie nie wolno spożywać trunków wysokoprocentowych. Botoks a alkohol? Lepiej ich nie łączyć! Przyjmując substancję rozrzedzającą krew i poszerzającą naczynia krwionośne, można nabawić się siniaków i obrzęków.
Lista przeciwwskazań po botoksie nie jest zbyt długa. Ogranicza się w zasadzie do spokojnego trybu życia, miarowych ruchów ciała oraz prawidłowej (i zdrowej!) postawy wyprostowanej.
Zalecenia po botoksie:
- ćwiczenie mięśni mimicznych,
- spokojne, miarowe ruchy,
- prawidłowa, prosta postawa ciała,
- unikanie nadmiernej aktywności fizycznej.
Po botoksie nie wolno:
- spożywać alkoholu,
- pochylać głowy do dołu,
- masować ani pocierać ostrzykniętej skóry twarzy,
- intensywnie ćwiczyć, skakać, biegać,
- pływać ani opalać się,
- narażać się na gwałtowne zmiany temperatur.
Jak dbać o skórę po botoksie?
Na trwałość efektów botoksu duży wpływ ma prowadzony styl życia. Po iniekcji botuliny zaleca się utrzymywanie głowy w pionie i to nie tylko w ciągu dnia, lecz również w nocy. Jak spać po botoksie? Dr Maria Noszczyk odpowiada: Na pewno nie na boku! Dobrze jest ułożyć poduszkę nieco wyżej, tak aby głowa nie opadała podczas snu. Te nocne reglamentacje dotyczą jednak tylko okresu pozabiegowego. Już na drugi dzień po botoksie można odpoczywać normalnie, w najwygodniejszej dla siebie pozycji.
Nieco dłużej natomiast należy stosować niektóre zalecenia po botoksie, mówiące o codziennej pielęgnacji skóry. Po wygładzaniu zmarszczek toksyną botulinową zaleca się, aby demakijaż wykonywać bardzo delikatnie, bez pocierania wacikiem obszaru poddanego iniekcji. Poza tym przez 2 tygodnie nie należy wykonywać peelingów, a także mikrodermabrazji, mezoterapii oraz laseroterapii, które mogłyby negatywnie wpłynąć na podaną botulinę. Warto z kolei zdecydować się na nie, zwłaszcza na zabiegi Dermapen czy Fraxel, niedługo po tym, kiedy działanie botoksu wygaśnie. Takie terapie wzmacniają skórę, przygotowując ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających.
Stosując się do powyższych zaleceń po botoksie, można spodziewać się satysfakcjonującej i trwałej poprawy. A ta powinna utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet dłużej, biorąc pod uwagę przeciwstarzeniowe właściwości botuliny. Należy jednak pamiętać, że czas utrzymywania się efektów w dużej mierze zależy od nas samych, więc najlepszym zaleceniem po botoksie jest, aby po prostu o siebie dbać!
Dr n. med. Maria Noszczyk – dermatolog estetyczny, ekspert medycyny anti-aging, związana z Kliniką Melitus w Warszawie. Więcej informacji na stronie: klinikamelitus.pl
Views: 19