Środki ochrony osobistej – konieczność czy chwyt marketingowy?

Ostatnimi czasy temat środków ochrony osobistej stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień. Osoby twierdzące, że pandemia jest chwytem marketingowym, stale prowadzą walkę z obowiązkiem noszenia maseczek oraz stosowania się do izolacji i innych środków prewencyjnych. Nadeszła więc pora, aby rozwiać wątpliwości co do zasadności korzystania ze środków ochrony osobistej. Covid w końcu zmniejszy swój zasięg, ale wiedza na temat ochrony zdrowia jest ponadczasowa.

Do środków ochrony osobistej zaliczamy między innymi maseczki ochronne, rękawiczki lateksowe oraz dezynfekujące żele do rąk.

Maseczki ochronne

Trzeba powiedzieć jasno – maseczka maseczce nierówna. Istnieją różne rodzaje tego typu zabezpieczeń. Najpopularniejsze i zarazem najszerzej dostępne są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Ich zadaniem jest tworzenie bariery międzynaszą wydzieliną błon śluzowych a otoczeniem. Można także znaleźć na rynku wielorazowe antybakteryjne maseczki z jonami srebra, które mają także działanie osłonowe. Na dodatek obecność jonów srebra powoduje przywieranie ich cząsteczek do błony komórkowej bakterii i hamowanie wydzielania jej enzymów. Istnieją jednak opinie, że tego typu maseczki ochronne nie potrafią ochronić przed wirusami, gdyż te nie są organizmami żywymi, więc jony srebra teoretycznie nie mogą na nie oddziaływać. Jeśli jednak coś może zadziałać – warto skorzystać z tej możliwości.

Rękawiczki jako środek ochrony osobistej

Wydaje się, że rękawiczki są jednym z bardziej oczywistych sposobów na ochronę naszego zdrowia przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. Dlatego też ich stosowanie stało się jednym z wymogów podczas pandemii. Namawia się do ich nakładania nie tylko medyków i kasjerów, ale także osoby robiące zakupy lub korzystające z bankomatów czy dystrybutorów na stacji benzynowej.

Niektórzy uskarżają się na pewien dyskomfort związany ze stosowaniem rękawiczek nitrylowych lub silikonowych. Każdy jednak znajdzie coś dla siebie – na rynku nie brakuje modeli bezpyłowych, zapachowych i wzmacnianych, dzięki którym skóra dłoni jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.

Środki dezynfekujące

Koronawirus jest wirusem o budowie osłonkowej, czyli ma specjalną warstwę lipidową. Mogą ją naruszyć środki czyszczące, zwłaszcza te zawierające w swoim składzie alkohol lub inne substancje, które w zetknięciu ze strukturą wirusa potrafią ją naruszyć.

Warto wybrać jak najłagodniejszy dla skóry środek dezynfekujący, ponieważ zbyt mocne stężenie substancji może nadmiernie wysuszać naskórek, co z kolei prowadzi do bolesnych mikrourazów. Warto czytać i znać składy preparatów, by móc znaleźć te skomponowane w optymalny sposób.

Osoby wykonujące niektóre zawody powinny mieć obligatoryjnie zapewnione środki ochrony osobistej – ich dostarczeniem ma zająć się pracodawca. Pozostali mogą wybrać bezpieczne dla własnego zdrowia sposoby, by dbając o siebie, jednocześnie zapewnić ochronę innym.

Artykuł powstał we współpracy z producentem i importerem wysokiej jakości środków ochrony osobistej, marką MedicaMask – www.medicamask.pl

Views: 70

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne