Rak jajnika: atakuje po cichu

Każdego roku z powodu raka jajnika na świecie umiera ponad 114 000 kobiet. W Polsce jest to drugi najczęściej występujący nowotwór żeńskich narządów płciowych. Dlaczego jest tak śmiertelnie niebezpieczny? Bo w zdecydowanej większości przypadków rozwija się w ukryciu, nie dając żadnych sygnałów ostrzegawczych.

Rak jajnika atakuje kobiety najczęściej między 40. a 70. rokiem życia. Medycy są zgodni – wcześnie wykryty jest wyleczalny. Niestety nowotwór ten ciężko wykryć, bo rozwija się w organizmie w sposób utajony. Objawy pojawiają się zazwyczaj w momencie gdy guz ma już spore rozmiary. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Poza tym powinnyśmy się udać do lekarza, jeśli odczuwamy ból w podbrzuszu niezwiązany z miesiączką czy owulacją, wzdęcia, zaparcia, niezwiązany z przybraniem masy ciała, a także niewyjaśnione parcie na pęcherz. Mogą – lecz nie muszą – to być pierwsze sygnały ostrzegawcze wysyłane przez nasz organizm. Niepokojące są także krwawienia z pochwy – te jednak występują już w zaawansowanym stadium rozwoju choroby.

Tak więc o systematycznych badaniach powinna pamiętać każda z nas. Szczególnie wyczulone powinny być panie po skończeniu 40. roku życia. Poza tym weźmy również pod uwagę podłoże genetyczne – jeśli któraś z kobiet w rodzinie zachorowała na raka jajnika lub raka piersi, istnieje duże prawdopodobieństwo występowania tych nowotworów w kolejnych pokoleniach.

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Jak zadbać o skórę ust zimą?

Jak zadbać o skórę ust zimą?Smagane wiatrem, narażone na wahania temperatur i przesuszonego powietrza. Dla skóry ust nastał trudny okres. Bez odpowiedniej ochrony, nawet te