Nawet najlepszej jakości pomadki nie będą prezentowały się dobrze na popękanych i spierzchniętych ustach. Odruchowe zwilżanie ich językiem, aby zmniejszyć poczucie dyskomfortu, przynosi chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie dodatkowo pogarsza sytuację! Sprawdź, dlaczego skóra ust wymaga szczególnej troski i jak o nią dbać, aby zachować ją w świetnej kondycji!
Kolor to nie jedyna różnica, która odróżnia skórę ust od tej na innych partiach ciała. Co sprawia, że usta są tak wyjątkowe? Ich skóra ma cienką warstwę rogową, co powoduje, że jest ona bardziej narażona na utratę nawilżenia i podrażnienia. Duże znaczenia ma również brak gruczołów potowych i niewielka liczba gruczołów łojowych, dzięki którym powstaje warstwa lipidowa chroniąca skórę m.in. przed wysuszeniem. Bez odpowiedniej pielęgnacji delikatnych ust – nie pomoże ci nawet najlepszy błyszczyk czy pomadka.
Prawidłowa pielęgnacja ust podobna jest do pielęgnacji twarzy i powinna obejmować: oczyszczanie, peeling, nawilżenie. Niezbędne jest również codzienne stosowanie kosmetyków natłuszczających, które zadbają o warstwę lipidową naskórka, a także ochrona przed promieniami UV.
- Demakijaż i oczyszczanie całej twarzy
Zanim skupisz się na pielęgnacji ust, zadbaj o to, żeby skóra całej twarzy została prawidłowo i dogłębnie oczyszczona. W przypadku demakijażu – dobrym rozwiązaniem będzie mleczko, olejek lub masło, a resztki makijażu i zanieczyszczeń usuniesz z użyciem kosmetyku na bazie wody, np. pianki lub żelu.
Fot. Masło do demakijażu SuperStar, FaceBoom
Rozpuszcza nawet wodoodporny makijaż, również z delikatnej skóry ust i wokół oczu. Masło koi i łagodzi podrażnienia. Jego delikatna, kremowo-maślana konsystencja w kontakcie z ciepłą skórą przemienia się w łatwy do rozprowadzenia na skórze olejek. Wegańska formuła zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego, wśród nich: masło shea, masło mango, masło kakaowe i olej babassu.
- Peeling ust
Najlepszym sposobem na pozbycie się suchych, nieestetycznych skórek jest stosowanie naturalnych peelingów na bazie olejów roślinnych. Wybieraj formuły stworzone z myślą o pielęgnacji ust, które delikatnie, a przy tym skutecznie usuną martwy naskórek, bez podrażnienia.
Fot. Intensywnie odżywczy peeling do ust, FaceBoom
Kryje się w nim aż 98% składników pochodzenia naturalnego, wśród nich oleje: abisyński, babassu, z orzecha brazylijskiego i awokado. Łagodzą one podrażnienia, wspomagają regenerację i wzmacniają naturalną barierę lipidową naskórka. Jego skład zawiera także nawilżająco-kojącą skrobię ryżową, regenerująco- odżywcze masło shea, nawilżająco-łagodzącą betainę oraz kojąca kalamina i glukozę.
- Nawilżanie i natłuszczanie ust
Nawilżenie to podstawa codziennej pielęgnacji skóry ust. To jednak nie wszystko!
Dzięki składnikom okluzyjnym, czyli zapobiegających utracie wody przez naskórek, wzmocnisz naturalną barierę ochronną i wpłyniesz na kondycję ust. Dlatego dobry kosmetyk do ust powinien zawierać składniki, które zapewnią zarówno nawilżenie, jak i natłuszczą skórę tworząc ochronną warstwę lipidową. Dzięki balsamom do ust czy pomadkom z zawartością olei i maseł roślinnych, zapewnisz skuteczną ochronę ust przed nadmierną przeznaskórkową utratę wody oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Fot. Intensywnie nawilżający balsam do ust, FaceBoom
Ma unikalną konsystencję przypominającą gęsty jogurt, która pod wpływem ciepła skóry delikatnie się rozpływa dokładnie pokrywając całą powierzchnię ust. W składzie kryją się oleje: babassu, z pestek malin, z awokado, z oliwek, ze słodkich migdałów oraz kokosowy, a także łagodzące masło Shea i kalamina. Intensywnie nawilżający balsam to kosmetyk wielofunkcyjny – może pełnić rolę nawilżająco-odżywiającej maski, balsamu pielęgnacyjnego, jak i błyszczyku.
- Ochrona UV
Niezależnie od pory roku nie zapominaj o ochronie UV. Dotyczy to w szczególności delikatnej skóry ust, która nie posiada melaniny chroniącej ją przed promieniowaniem. Aby zachować usta w dobrej kondycji sięgnij po kosmetyki z filtrem SPF 30 lub większym.
Views: 9