Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej – o czym warto pamiętać?

Jesienne warunki atmosferyczne sprzyjają zabiegom medycyny estetycznej. Warto jednak pamiętać, że na finalny efekt zabiegu wpływa również prawidłowa pielęgnacja po nim. Sprawdź o czym warto pamiętać i jakich składników szukać w kosmetykach, aby nie tylko uniknąć powikłań, ale przyspieszyć regenerację skóry i wesprzeć efekty zabiegu.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w domu to kluczowy, choć często lekceważony etap postępowania po zabiegach dermatologicznych. Większość zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z przerwaniem ciągłości naskórka, częściowym jego złuszczeniem  lub usunięciem powierzchniowych warstw skóry co wiąże się z naruszeniem naturalnej warstwy ochronnej skóry. Z tego powodu po zabiegu musimy się liczyć z podrażnieniami, zaczerwienieniem, obrzękiem, pieczeniem lub świądem skóry, a czasem również bólem. Dzięki właściwie dobranym kosmetykom możemy jednak zniwelować nieprzyjemne efekty pozabiegowe i wspomóc skórę w procesie jej regeneracji.

Zacznijmy od tego, ze skóra po kuracjach dermatologicznych i zabiegach medycyny estetycznej wymaga przede wszystkim regeneracji i odbudowy płaszcza hydro-lipidowego, leczenia podrażnień, oraz zredukowania stanu zapalnego, dlatego w przypadku pielęgnacji pozabiegowej powinnaś kierować się innymi kryteriami niż zwykle.

Jakie właściwości powinny posiadać kosmetyki do pielęgnacji skóry po zabiegach?

Przede wszystkim powinny:

– stymulować gojenie i regenerację skóry

– nawilżać,

– odbudowywać warstwę lipidową,

– koić podrażniania,

– działać przeciwzapalnie (aby zredukować stan zapalny),

– mieć właściwości przeciwbakteryjne (aby wyeliminować ryzyko infekcji).

Warto także pamiętać, że niektóre składniki aktywne, które w codziennej pielęgnacji potrafią zdziałać cuda z naszą cerą, po zabiegach, mogą dodatkowo ją podrażniać, np. retinol. Najlepszym wyborem będą dermokosmetyki o prostym składzie, hipoalergiczne, czyli pozbawione składników alergizujących.

Fot: Nawilżający krem do twarzy Amaderm.

To specjalistyczny preparat zalecany do skóry suchej i podrażnionej zabiegami dermatologicznymi. Krem długotrwale i głęboko nawilża suchą skórę, niweluje podrażnienia i zaczerwienienia,  łagodzi pieczenie i świąd, działa regenerująco i chroni skórę  przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (takimi jak mróz, wiatr). Ponadto, krem posiada działanie przeciwzapalne, łagodząc zaczerwienie i stany zapalne po zabiegach.

„Pielęgnacja skóry po zabiegu kosmetycznym lub medycyny estetycznej wymaga delikatnie działających, specjalistycznych kosmetyków, które wspomagają regenerację podrażnionej skóry oraz łagodzą wywołany zabiegiem stan zapalny. W składzie takiego produktu powinien znaleźć się pantenol, łagodzący podrażniania, alantoina przyspieszająca gojenie, składniki działające antybakteryjnie np. miedź lub cynk oraz gliceryna, masło karite lub masło z nasion kakaowca prawdziwego, które wzmacniają płaszcz hydro-lipidowy naskórka. W przypadku zabiegów, które powodują suchość  skóry przydatne będą składniki wpływające na poziom jej nawilżenia, takie jak kwas hialuronowy, mocznik lub kwas mlekowy w niskim stężeniu. Przy obrzękach – szukajmy w formule np. arniki czy heparyny. Od prawidłowej pielęgnacji  pozabiegowej często zależy finalny efekt samego zabiegu. Nieprawidłowa może wydłużyć okres gojenia, bądź doprowadzić do rozwoju trwałych powikłań Pamiętajmy również o ochronie przeciwsłonecznej, która jest kluczowym elementem okresu rekonwalescencji po zabiegu.– mówi dermatolog dr n. med. Paulina Kiluk.

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

konferencja girlboss

Poszukiwane prelegentki na Konferencję Online GirlBoss!

Biznes online to nie tylko sprzedaż produktów czy usług przez internet. To kompleksowy ekosystem, który obejmuje szeroki zakres działań, od marketingu przez social media, e-commerce, po tworzenie wartościowych treści i budowanie relacji z klientami w przestrzeni wirtualnej. Jest to świat, w którym innowacje i kreatywność są kluczowymi czynnikami sukcesu, a granice między online a offline coraz bardziej się zacierają.