Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej – o czym warto pamiętać?

Jesienne warunki atmosferyczne sprzyjają zabiegom medycyny estetycznej. Warto jednak pamiętać, że na finalny efekt zabiegu wpływa również prawidłowa pielęgnacja po nim. Sprawdź o czym warto pamiętać i jakich składników szukać w kosmetykach, aby nie tylko uniknąć powikłań, ale przyspieszyć regenerację skóry i wesprzeć efekty zabiegu.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w domu to kluczowy, choć często lekceważony etap postępowania po zabiegach dermatologicznych. Większość zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z przerwaniem ciągłości naskórka, częściowym jego złuszczeniem  lub usunięciem powierzchniowych warstw skóry co wiąże się z naruszeniem naturalnej warstwy ochronnej skóry. Z tego powodu po zabiegu musimy się liczyć z podrażnieniami, zaczerwienieniem, obrzękiem, pieczeniem lub świądem skóry, a czasem również bólem. Dzięki właściwie dobranym kosmetykom możemy jednak zniwelować nieprzyjemne efekty pozabiegowe i wspomóc skórę w procesie jej regeneracji.

Zacznijmy od tego, ze skóra po kuracjach dermatologicznych i zabiegach medycyny estetycznej wymaga przede wszystkim regeneracji i odbudowy płaszcza hydro-lipidowego, leczenia podrażnień, oraz zredukowania stanu zapalnego, dlatego w przypadku pielęgnacji pozabiegowej powinnaś kierować się innymi kryteriami niż zwykle.

Jakie właściwości powinny posiadać kosmetyki do pielęgnacji skóry po zabiegach?

Przede wszystkim powinny:

– stymulować gojenie i regenerację skóry

– nawilżać,

– odbudowywać warstwę lipidową,

– koić podrażniania,

– działać przeciwzapalnie (aby zredukować stan zapalny),

– mieć właściwości przeciwbakteryjne (aby wyeliminować ryzyko infekcji).

Warto także pamiętać, że niektóre składniki aktywne, które w codziennej pielęgnacji potrafią zdziałać cuda z naszą cerą, po zabiegach, mogą dodatkowo ją podrażniać, np. retinol. Najlepszym wyborem będą dermokosmetyki o prostym składzie, hipoalergiczne, czyli pozbawione składników alergizujących.

Fot: Nawilżający krem do twarzy Amaderm.

To specjalistyczny preparat zalecany do skóry suchej i podrażnionej zabiegami dermatologicznymi. Krem długotrwale i głęboko nawilża suchą skórę, niweluje podrażnienia i zaczerwienienia,  łagodzi pieczenie i świąd, działa regenerująco i chroni skórę  przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (takimi jak mróz, wiatr). Ponadto, krem posiada działanie przeciwzapalne, łagodząc zaczerwienie i stany zapalne po zabiegach.

„Pielęgnacja skóry po zabiegu kosmetycznym lub medycyny estetycznej wymaga delikatnie działających, specjalistycznych kosmetyków, które wspomagają regenerację podrażnionej skóry oraz łagodzą wywołany zabiegiem stan zapalny. W składzie takiego produktu powinien znaleźć się pantenol, łagodzący podrażniania, alantoina przyspieszająca gojenie, składniki działające antybakteryjnie np. miedź lub cynk oraz gliceryna, masło karite lub masło z nasion kakaowca prawdziwego, które wzmacniają płaszcz hydro-lipidowy naskórka. W przypadku zabiegów, które powodują suchość  skóry przydatne będą składniki wpływające na poziom jej nawilżenia, takie jak kwas hialuronowy, mocznik lub kwas mlekowy w niskim stężeniu. Przy obrzękach – szukajmy w formule np. arniki czy heparyny. Od prawidłowej pielęgnacji  pozabiegowej często zależy finalny efekt samego zabiegu. Nieprawidłowa może wydłużyć okres gojenia, bądź doprowadzić do rozwoju trwałych powikłań Pamiętajmy również o ochronie przeciwsłonecznej, która jest kluczowym elementem okresu rekonwalescencji po zabiegu.– mówi dermatolog dr n. med. Paulina Kiluk.

Views: 17

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne