Delikatna skóra małego dziecka, ze względu na kształtujące się dopiero naturalne funkcje ochronne, wymaga skutecznej ochrony. W szczególności teraz, gdy delikatna skóra jest narażona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz suchego powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, jej pielęgnacja to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Sprawdźcie, jak zadbać o skórę dziecka, aby chronić ją przed negatywnym działaniem zimnych temperatur, wiatru czy suchego powietrza.
Zimowa v. letnia ochrona skóry dziecka
Są potrzeby, które pozostają niezmienne przez cały rok! To przede wszystkim zachowanie właściwego poziomu nawilżenia, które jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania skóry, a także dbanie o wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka! Jednak zmieniające się wraz z porami roku czynniki pogodowe wpływają również na pielęgnację. Jesienią i zimą ochrona ciała maluszka przed promieniowaniem ultrafioletowym może być mniej intensywna niż latem – chociaż nie wolno o niej całkowicie zapominać! Kiedy jednak temperatura za oknem spada poniżej zera, najważniejsze staje się zabezpieczenie skóry przed mrozem i nadmiernym przesuszeniem, spowodowanym suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach.
Czym różni się skóra dziecka od skóry dorosłego?
O ile budowa skóry dziecka nie różni się od skóry dorosłego to jednak obniżony poziom lipidów i mniejsza zdolność zatrzymywania wody w skórze noworodka, w porównaniu ze skórą osób dorosłych, powoduje, że bardzo łatwo o przesuszenie, czy powstawanie podrażnień. Najważniejszym wyzwaniem jest więc wzmocnienie naturalnego płaszcza ochronnego. Brak w pełni wykształconej warstwy lipidowej to brak bariery okluzyjnej na naskórku, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki zawierające naturalne substancje natłuszczające, takie jak masła i oleje roślinne, są świetnym sposobem na uzupełnienie tych niedoborów i zabezpieczenie skóry dziecka przed przesuszeniem.
O czym trzeba pamiętać?
Jesienno-zimowe nawilżanie
Choć może się wydawać, że w sezonie jesienno-zimowym nawilżanie nie jest tak ważne, jak latem, to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry dziecka. Suche powietrze, które znajduje się w ogrzewanych pomieszczeniach, ma ogromny wpływ na utratę nawodnienia skóry. Aby temu przeciwdziałać ważne jest regularne nawilżanie naturalnymi kosmetykami dla dzieci.
Fot. Łagodne Mleczko Nawilżające BabyBoom, cena: 30,00 zł, www.bodyboom.pl
Doskonale nawilża i regeneruje delikatną skórę dziecka, pozostawiając ją dobrze nawilżona przez długi czas. Najlepiej aplikować je od razu po kąpieli, aby optymalnie oddziaływać na skórę i ułatwić jej regenerację. Mleczko szybko się wchłania i nie brudzi ubranek. Kosmetyk posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr. Op-F.5441/2021
Kąpiel z dodatkiem lipidów
Naturalne oleje roślinne są doskonałym składnikiem kąpieli, wzmacniającym fizjologiczną warstwę lipidową naskórka. Nie podrażniają skóry, zmiękczają ją i nie pozwalają na nadmierną utratę nawilżenia. Gdzie znaleźć lipidy? Na przykład w Intensywnie pielęgnacyjnym olejku BabyBoom.
Fot. Intensywnie pielęgnacyjny olejek do mycia i kąpieli BabyBoom, cena: 30,00 zł www.bodyboom.pl
To kompozycja 3 naturalnych olejów roślinnych: oleju ze słodkich migdałów, z awokado i oleju makadamia, które możesz stosować podczas kąpieli małego dziecka. Dzięki niemu skóra jest mniej narażona na podrażnienia i przesuszenia. OIejek doskonale również oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, dlatego stosując go do kąpieli nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków myjących. Olejek posiada pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka nr Op-F.5442/2021
W zależności od częstotliwości kąpieli i jakości używanej wody, mycie samą wodą może powodować wysuszenie skóry niemowlęcia.
SOS dla skóry malucha
Nawet jeśli dobrze dbamy o skórę dziecka, jest ona bardzo podatna na uszkodzenia i podrażnienia, wywołane przesuszeniem czy wpływem czynników pogodowych. Dobrze jest mieć pod ręką delikatnie działający kosmetyk o właściwościach kojących i stymulujących regenerację skóry. Szukajcie składów zawierających: prowitaminę B5 (D-Pantenol), alantoinę, czy ekstrakt z liści aloesu. Warto jednak pamiętać, że chociaż skład kosmetyków dla dzieci jest tak skomponowany, aby zminimalizować ryzyko podrażnień to nawet naturalne substancje mogą uczulić delikatną skórę dziecka. Dla bezpieczeństwa – przed aplikacją zróbcie test na małej powierzchni skóry.
I pamiętajcie o systematyczności. Codzienna dbałość o skórę jest kluczowa dla utrzymania jej w jak najlepszej kondycji!
Views: 65