Piękna od wewnątrz

Kamila Grochowina Psycholog, Coach, Doradca zawodowy, Trener rozwoju osobistego

Psychika –  termin odnoszący się do całokształtu procesów oraz dyspozycji niematerialnych, psychicznych człowieka. Zespół indywidualnych cech psychofizycznych tworzy osobowość.

Jak działa ludzka psychika?

My ludzie, jesteśmy tak skonstruowani, że większość z nas wiecznie chodzi niezadowolona. Przysłowiowa szklanka, zawsze jest w połowie pusta, a my skupiamy się na drobnych porażkach, umniejszając osiągane sukcesy. Lubimy ścigać się sami ze sobą. Większa premia, większa firma, większe zakupy, droższa sukienka. No i dieta! Jak chudnąć, to tak, żeby furczało! Tak, żeby można było się pochwalić! Tak, żeby po miesiącu nikt Cię nie poznał! Żyjemy w biegu. Nie mamy czasu dla siebie, dla najbliższych. Szybko tracimy cierpliwość. Wszystko chcemy szybko, dużo, i na już!

Zdrowie Psychiczne jest warunkiem Zdrowia Fizycznego.

Jak dbać o higienę fizyczną, wiemy bardzo dużo. Coraz więcej robimy dla ciała.

Obserwujemy jednak permanentny BRAK BALANSU.

Jak dbać o higienę psychiczną, wiemy wciąż bardzo niewiele. Nadal mało robimy dla swojego umysłu i komfortu psychicznego.

Nie da się ukryć, że o wiele bardziej szanujemy nasze ciało, niż psychikę…

Na każdą ranę zakładamy opatrunek, na złamaną kończynę gips. Bierzemy leki na bóle głowy, myjemy zęby i regularnie u dentysty sprawdzamy ich stan. Dlaczego więc nie doceniamy cierpienia psychicznego, unikamy fachowej pomocy, licząc, że “jakoś samo przejdzie”? Od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci jak dbać o zęby, ale czy pokazujemy im, jak zachować higienę psychiczną?

Odrzucenie, porażka, samotność – te sytuacje dotykają nas nawet częściej niż urazy fizyczne i mają wpływ na naszą psychikę. Jeśli nie zajmiemy się nimi w odpowiednim stopniu, mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie.

Naukowcy wykazali, że chroniczna samotność zagraża naszemu zdrowiu i życiu tak samo jak palenie papierosów!

Z powodów psychicznych dużo częściej, niż fizycznych odnosimy rany, takie jak: porażka, odrzucenie, samotność; One też mogą się pogorszyć, jeśli je zignorujemy i mogą wpłynąć na nasze życie w dramatyczny sposób.

Choć są naukowo sprawdzone sposoby/techniki leczenia tego typu ran, nie robimy tego! Nawet nie przyjdzie nam do głowy, że trzeba!

Jesteś przygnębiony/a? Otrząśnij się! Ogarnij się! To wszystko jest tylko w Twojej głowie!” Wyobraźmy sobie powiedzenie czegoś takiego osobie ze złamaną nogą!

Najwyższa pora załatać dziurę między zdrowiem psychicznym, a fizycznym i zacząć równo traktować, jak bliźniaków, bez faworyzowania jednego z nich!

Niezdrowe nawyki psychiczne

Musimy nauczyć się wyłapywać i zmieniać niezdrowe nawyki psychiczne. Jedno z najbardziej niezdrowych i powszechnych przyzwyczajeń, to uporczywe rozmyślanie, przeżywanie ciągle na nowo złej/trudnej sytuacji, która już miała miejsce (np.: emerytura pomostowa – wniosek za późno złożony, wplątanie w kłótnię, w plotki, upokorzenie przez szefa). Całymi godzinami, dniami, tygodniami, miesiącami odtwarzasz je w głowie, karmisz uwagą i traktujesz nadal, jak problem do rozwiązania, a czasu nie cofniesz (ta skłonność to perseweratywność). Rozmyślanie o smutnych zdarzeniach, łatwo zmienia się w kosztowny nawyk! Spędzając tyle czasu z negatywnymi, przykrymi myślami, narażasz się na wpędzenie w depresję kliniczną, alkoholizm, zaburzenia łaknienia, a nawet choroby układu krążenia. Sęk w tym, że silna potrzeba rozmyślania może zdawać się bardzo istotna, dlatego ten nawyk, tak trudno pokonać.

Badania mówią, że nawet dwuminutowe oderwanie się od problemu przynosi efekty w przełamaniu potrzeby myślenia w danym momencie. Gdy tylko dopadają Cię smutne, denerwujące, czy negatywne myśli, należy zmuszać się na koncentrowaniu na czymś innym, póki potrzeba rozmyślania nie minie.

Podejmując działanie, gdy czujesz się samotny/a, zmieniając nastawienie do porażki, tragedii, chroniąc poczucie własnej wartości, nie tylko wyleczysz psychiczne rany, ale zbudujesz też emocjonalna odporność i rozkwitniesz.

100 lat temu ludzie zaczęli dbać o higienę osobistą i długość życia wzrosła o 50% po kilku dziesięcioleciach.

Wierzę, że jakość życia mogłaby wzrosnąć równie spektakularnie, gdybyśmy zaczęli bardziej dbać o higienę emocjonalną.

Możecie sobie wyobrazić, jaki byłby świat, gdyby wszyscy byli zdrowsi psychicznie (przecież wszystko co składa się na nasze szczęście – zależy od innych ludzi, od relacji  z nimi). Byłoby pięknie, gdyby było mniej samotności i depresji.

Gdyby ludzie wiedzieli, jak podnosić się po porażce…

Gdyby mieli więcej wiary w siebie i własne siły…

Gdyby byli bardziej szczęśliwi i bardziej spełnieni …

Ja wierzę w to, że tak może być! Trzeba tylko mieć świadomość pożądanej zmiany, wiedzieć, jak to zrobić i wierzyć w sukces!

Dbajmy więc o higienę psychiczną, po to by tworzyć świat, w którym wszyscy chcemy żyć.

Pamiętajmy, by raz na jakiś czas uczynić z Siebie Najważniejszą Sprawę do załatwienia.

Wygospodarujcie czas dla Siebie. Sprawiajcie sobie radość, dostarczajcie sobie przyjemności, relaksujcie się.

Nie zapominajcie o wyjściach, spotykaniu się z ludźmi, o szczerych rozmowach i głośnym śmiechu.

Możecie też bez wyrzutów sumienia po prostu nic nie robić… Dla higieny psychicznej…

Świadome i zaplanowane leniuchowanie może być przestrzenią do niespodziewanej kreatywności.

Wybierzcie się do lasu, posłuchajcie kojącego śpiewu ptaków i wręcz medytacyjnego rechotania żab.

Uruchomcie wszystkie zmysły, poczujcie wszystko to, co Was otacza. Róbcie to, co sprawia Wam przyjemność, tak często, jak tylko to możliwe. Pamiętajcie o pozytywnym myśleniu i pozytywnej wizualizacji – przyciągajcie piękne obrazy. Powtarzajcie regularnie takie seanse relaksacyjne.

Tylko równowaga pomiędzy zdrowiem psychicznym i fizycznym umożliwia nam szczęśliwe życie i rozwój.

Autor:

Kamila Grochowina

Psycholog, Coach, Doradca Zawodowy, Trener Rozwoju Osobistego

Kontakt FB:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4054824034567239&id=100001190482073


Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

konferencja girlboss

Poszukiwane prelegentki na Konferencję Online GirlBoss!

Biznes online to nie tylko sprzedaż produktów czy usług przez internet. To kompleksowy ekosystem, który obejmuje szeroki zakres działań, od marketingu przez social media, e-commerce, po tworzenie wartościowych treści i budowanie relacji z klientami w przestrzeni wirtualnej. Jest to świat, w którym innowacje i kreatywność są kluczowymi czynnikami sukcesu, a granice między online a offline coraz bardziej się zacierają.

badanie cx

Badania nad Post Purchase Experience w polskim e-commerce – nowy trend, który zmieni oblicze branży

To oczywiste, że w dzisiejszych czasach większość zakupów dokonywana jest przez internet. Koszyki zakupowe zawierają niemal wszystko: od kosmetyków, elektronikę, ubrania, po artykuły chemiczne, a nawet spożywcze. Jest to łatwy i szybki sposób na zaspokojenie potrzeb konsumenckich. Szczególnie czas pandemii mocno ten trend przyśpieszył, a e-sklepy mocno podchwyciły modę na zakupy online. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy.