Jak wspierać koncentracje u dzieci? Czyli techniki mindfulness

Żyjemy w bardzo trudnych czasach, nasze dzieci czy młodzież, borykają się z różnymi problemami. Przez ponad rok żyliśmy w strachu, zamknięci w 4 ścianach. A i teraz do normalności sprzed pandemii jeszcze nam daleko. Taki stan bardzo mocno odbija się na naszych dzieciach. Nasza codzienność już nie wygląda tak jak wcześniej. Przebywanie w domu, brak kontaktów z rówieśnikami, telewizja, social media, gry komputerowe – to wszystko wpływa na stan psychiczny i fizyczny naszych dzieci. W tym okresie, nierzadko pojawiają się problemy z koncentracją i roztargnieniem. Jak wspierać koncentracje u dzieci? Przeczytaj!

Problemy z koncentracją u dzieci

Rozwój psychoruchowy u dzieci, zmienia się w zawrotnym tempie. Jest bardzo dynamiczny i intensywny. Dzieci najczęściej są bardzo żywe, ruchliwe i nie brakuje im energii. Warto sobie uświadomić, że problemy z koncentracją u dzieci jest całkowicie normalny. Z wiekiem, dziecko uczy się nowych umiejętności – tym samym, skupia lepiej uwagę na konkretnym zadaniu czy zabawie. Niestety nie zawsze tak się zdarza. Szczególnie w okresie pandemii, kiedy dzieci powinny skupić się na zajęciach online, ich koncentracja i uważność spadają. Trudno jest im się skupić na słuchaniu czy wykonywaniu poleceń. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko z biegiem czasu ma obniżoną koncentrację, nie może skupić się na zadaniu, cały czas coś je rozprasza, wtedy warto wykonać kilka ćwiczeń.

Koncentrację można ćwiczyć

Nasz mózg to złożony i bardzo interesujący organ. Nie każdy zadaje sobie z tego sprawę, jak potężną siłę i moc posiada. Nie każdy też wie, że mózg można ćwiczyć. Ćwiczenia można porównać do pracy nad sylwetką, mięśniami. Aby nasze ciało było w odpowiedniej formie fizycznej, warto każdego dnia poświęcić kilkanaście minut na trening, odpowiednio się odżywiać i odpowiednio regenerować organizm po wysiłku. Dokładnie tak samo powinniśmy ćwiczyć mózg i dostarczać mu odpowiednich witamin, makro i mikro elementów. Ćwiczenia, warto wykonywać każdego dnia. Nie ma znaczenia czy ćwiczy je 5 letnie dziecko czy 14-letni nastolatek. Ćwiczenia potrzebne są dla każdego, także dla dorosłej osoby, a zwłaszcza dla seniora!

Dziecko ma mnóstwo energii, ale nie potrafi się skupić

Jeśli Twoje dziecko jest hiperaktywne, z głową pełną pomysłów, bardzo aktywne ruchowo, ale nie potrafi skupić się na konkretnym zadaniu. Jest spięte, nerwowe i ma problemy z emocjami. W takim wypadku koniecznie musisz wykonać z nim tak zwany mindfulness. Samo pojęcie mindfulness pochodzi z języka angielskiego i oznacza skupienie. To zestaw różnych technik, metod, prostych ćwiczeń do wykonania codziennie, które wspierają rozwój dziecka czy nastolatka.

„Im więcej czasu, energii i uwagi poświęcamy naszym dzieciom – tym łatwiej osiągamy zamierzone efekty. Najprostszą formą opieki nad dziećmi i wspólnego spędzania czasu jest wspólna bajka na Netfliksie czy gra na playstation. Tylko czy najlepszą? Efektywne spędzanie czasu z maluchami to dziś wyzwanie dla rodziców, którzy zmęczeni i zabiegani marzą o odpoczynku i filiżance popołudniowej herbaty czy kawy w ciszy i spokoju. Nie mniej jednak warto znaleźć odrobinę czasu codziennie by potrenować swój i dziecka mózg w obszarze koncentracji, uważności i skupienia. Kilka ćwiczeń zaprezentowanych w wordbooku z pewnością wspomoże rodziców w pracy nad obszarami, które uległy zmianom w trakcie izolacji, pandemii i wykluczenia społecznego. Niestety psychologiczne skutki pandemii pozostaną z nami na długo, zwłaszcza w głowach dzieci, młodzieży i nastolatków. Im szybciej rozpoczniemy pracę nad przywróceniem normalności w naszych głowach – tym lepiej. Praca z emocjami, koncentracją i powrotem do normalności to droga wyboista, żmudna i pełna zakrętów. Ale z pewnością opłacalnym jest jej pokonanie. W trosce o nas samych i nasze dzieci.” – mówi Marta Gargas trener mentalny sportowców i rodzin.

Niektóre zalety uważności poparte badaniami (APA-artykuł)

  • redukcja ruminacji (obsesyjne, nieprzyjemne myśli)
  • zmniejszenie negatywnych emocji
  • zwiększenie emocji pozytywnych
  • redukcja stresu
  • polepszenie pamięci
  • radzenie sobie z emocjami
  • radzenie sobie z myślami (o przeszłości/przyszłości, o sobie)
  • koncentracja, skupienie
  • poprawa zdrowia fizycznego
  • większa satysfakcja w relacjach
  • lepszy wgląd w siebie

Pobierz bezpłatny workbook do wykonania ćwiczeń na koncentrację i uważność z dzieckiem w domu!

LINK: http://martagargas.pl/index.php/produkt/trening-koncentracji-i-trening-uwaznosci-dla-dzieci-workbook/

Workbook przygotowała Marta Gargas certyfikowany trener mentalny i licencjonowany trener Structogram Polska. Jest autorką kalendarza #BiznesMama oraz książki “BiznesMama – biznes urodzony w domu” Prywatnie mama 3 synów i 2 psów.

Materiał prasowy

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

konferencja girlboss

Poszukiwane prelegentki na Konferencję Online GirlBoss!

Biznes online to nie tylko sprzedaż produktów czy usług przez internet. To kompleksowy ekosystem, który obejmuje szeroki zakres działań, od marketingu przez social media, e-commerce, po tworzenie wartościowych treści i budowanie relacji z klientami w przestrzeni wirtualnej. Jest to świat, w którym innowacje i kreatywność są kluczowymi czynnikami sukcesu, a granice między online a offline coraz bardziej się zacierają.