Na finanse narzekają najgłośniej Ci, którzy robią bardzo dużo, ale bez rezultatów! Wywiad

Finanse są nieodłącznym elementem naszego życia, towarzyszą nam każdego dnia. Warto dokładniej się im przyjrzeć i odpowiednio o nie zadbać. Czy wiecie, że zarządzania finansami można się nauczyć, i często towarzyszy temu zmiana nastawienia i sposób myślenia? Czas skończyć z narzekaniem i spróbować czegoś nowego! Na ten temat odpowie nam ekspertka Anna Stępień-Kraska, Wieloletnia przedsiębiorczyni, edukatorka finansowa, inwestorka.

Czy finanse są trudne?

Anna Stępień-Kraska: Na początku wszystko wydaje się trudne i łatwo wtedy mieć tysiące wymówek, aby czegoś nie robić. Jeżeli chcemy znać się na finansach jako temacie ogólnym to zadanie może nas mocno przerosnąć. Trzeba zdać sobie sprawę, że finanse to bardzo szeroka dziedzina. W jej obrębie znajdują się m.in. kredyty, leasingi, bankowość, rachunkowość, księgowość, giełda itd. Być ekspertem od wszystkiego jest bardzo trudno. Na szczęście możemy być ekspertem od własnych finansów i tutaj specjalizacja nam się mocno zawęża.

Jakie najczęściej przekonania blokują nas przed zarabianiem konkretnych pieniędzy?

Chociażby to powyższe, że finanse są trudne. Słyszę je w zmienionych formach od wielu osób. Na przykład: „Ja się do tego nie nadaje”, „Nie mam czasu”, „Nie nauczę się tego” itp. Często też blokują przekonania dotyczące samego bogactwa i bogatych ludzi, tj.: „Pierwszy milion trzeba ukraść”, „Bogaci to złodzieje” itp. Króluje również przekonanie, że aby zarabiać duże kwoty trzeba skończyć dobre studia i kilka specjalizacji. To między innymi było moje przekonanie przez bardzo długi czas. Realia pokazały mi coś zupełnie innego. Profesorowie i nawet najświetniejsi lekarze nie zajmują pierwszych miejsc na liście najbogatszych. Zarabiają często powyżej przeciętnej, ale po bliższym przyjrzeniu się realiom ich życia i pracy można mieć wątpliwości czy to mieliśmy na myśli mówiąc o bogactwie.

Dziś łatwiej jest nam narzekać na finanse niż się nimi chwalić, czy podświadomie wizualizujemy ten stan?

Wydaje mi się, że chwalenie się pieniędzmi uważane jest wręcz za nietaktowne i niegrzeczne. A co do narzekania to finanse nie są jedynym tematem. Mam wrażenie, że panuje ogólna kultura narzekania, a wręcz licytowania się kto ma gorzej. Dla mnie pieniądze to taka sama kwestia dnia codziennego jak każda inna. Mogę mieć lepszy czas, kiedy słupki pną się w górę, bywa czasem, że jest zastój, a czasem lecą w dół. Kluczem jest odpowiednie zarządzanie, aby w sytuacji spadków nadal pewnie stać na nogach i nie wpadać w panikę. Niemałe znaczenie ma to co nosimy w naszych głowach: myśli, przekonania oraz nawyki. Mimo generalnego pragnienia większych zarobków i lepszego życia, ludzie w tym samym czasie sabotują swoje dążenia. Właśnie skupiając się i wizualizując te wszystkie bolączki tego świata przez co nasza podświadomość wychwytuje i kieruje nas jeszcze częściej w miejsca i do ludzi, którzy potwierdzają prawdziwość naszych smutnych wierzeń. Jest to ogromną stratą czasu i energii.

Czy jeśli ktoś narzeka, oznacza, że nic nie robi w tym kierunku, aby to zmienić?

Wręcz przeciwnie. Narzekają najgłośniej Ci, którzy robią bardzo dużo, ale bez rezultatów. Często jest to kwestia braku wytrwałości, systematyczności lub braku zrozumienia jak poprawnie wykonywać jakieś zadania. Wielokrotnie widzę w sieci afirmacje, które mają nam pomóc się wzbogacić, odnieść sukces lub odnaleźć miłość, ale są one tak sformułowane, że sabotują same siebie. Osoby, które je stosują i nie mają rezultatów mogą czuć się mocno sfrustrowane. Drugą stroną medalu są głęboko zakorzenione przekonania, że pieniądze i bogactwo to zło sprowadzające nieszczęścia.

Nierzadko, aby poprawić nasze finanse pracujemy po godzinach. Jednak rezultatów nie widać. Co w takim wypadku robić?

Zacząć pracę ze swoją mentalnością finansową. Ciężka praca też jest pewnego rodzaju przekonaniem i nawykiem, któremu warto się przyjrzeć i przepracować. Na nasze życie składa się ogromnie duża ilość elementów i czynników. W zależności od tego jak wiele z nich jest nie na swoim miejscu proces dojścia do realizacji naszych marzeń i celów może zająć mniej lub więcej czasu. Pieniądze nie są czymś wyrwanym z kontekstu.

Wiele osób całkiem nieźle zarabia, jednak nie starcza im do przysłowiowego 10tego. Jak odzyskać kontrole nad finansami?

Zarządzanie budżetem jest kluczem na każdym etapie. Znam osoby, które zarabiają nieduże kwoty, ale dzięki umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia dają sobie świetnie radę. Znam również osoby, które zarabiają ogromne pieniądze i wciąż tkwią w długach i finansowych tarapatach. W kwestii naszych pieniędzy mamy do zadbania dwa bieguny. Pierwszy to zarządzanie naszymi finansami, czyli umiejętność liczenia i budżetowania. Drugi biegun to nasza mentalność. Emocje, uczucia, przekonania, myśli. Gdy oba pozostaną w równowadze nasze finanse będą stabilne i mają świetny grunt dla rozwoju.

Wiemy, że można nauczyć się zarządzania finansami. Twoje metody są jednak oparte na wyjątkowej metodzie… jak wygląda takie szkolenie?

Dbam o oba bieguny oraz wskazuje indywidualny potencjał drzemiący w każdej kobiecie na podstawie Archetypów Finansowych. Na każdym etapie są konkretne zadania do wykonania, które krok po kroku robią porządki w różnych aspektach wiążących się z finansami. Biorę na warsztat afirmacje, medytacje, pracę z energią oraz prawo przyciągania wskazując najczęściej popełniane błędy i wynikające z tego blokady. Jednocześnie daje gotowe arkusze do kalkulacji i budżetowania. Bezcenna dla uczestniczek jest jednak zamknięta grupa, w której mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem, problemami i wspólnie znajdować rozwiązania i wzajemnie się wspierać.

Jak długo trwa takie szkolenie?

Mniej więcej 3 miesiące.

Jak długo czasu potrzeba, aby po szkoleniu było widać efekty?

Niektóre uczestniczki widzą wyniki już w trakcie o ile sumiennie robią wszystkie zadania i wdrażają je w swoje życie. Wielką motywacją jest między innymi grupa. Bierne uczestnictwo, czyli tylko odsłuchanie modułów bez zaangażowania to tylko wiedza, która szybko wywietrzeje i nie da rezultatów. Dlatego między innymi zależy mi, aby trafiały do mnie kobiety, które są świadome, że zmiana wymaga inwestycji czasowej i energetycznej z ich strony, aby nadać jej odpowiedni tor.

Czy uczestnicy otrzymują jakieś materiały, zadania?

W każdym module są zadania i materiały. Bez tego szkolenie byłoby kolejnym wykładem do odsłuchania, który zniknie w otchłani czasu i pamięci. Im bardziej zaangażowane są uczestniczki w cały proces tym szybsze i większe efekty widzą w swoim życiu. Wszystkie te metody przetestowałam na sobie i wiem, że działają. Testuje kolejne i jak tylko dojdę do wniosku, że się sprawdzają włączę je do programu. Dużym bonusem jest w tej edycji dożywotni dostęp do materiałów i wszystkich przyszłych aktualizacji.

 

Dziekujemy za rozmowę.

ASANKA Anna Stępień-Kraska

www.asanka.pl

IG/FB ASANKA Mind Quest

Wieloletnia przedsiębiorczyni, edukatorka finansowa, inwestorka, konsultanka talentów, certyfikowany coach Wealth Dynamics, Archetypów Finansowych oraz CliftonStrenghts. Autorka szkolenia Finansowe Fundamenty skierowanego do kobiet mającego na celu podnieść ich kompetencje w zakresie finansów osobistych.

Views: 47

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne