Na czym polega fenomen naturalnych kosmetyków? Wywiad z Agatą Masłowska-Pac, właścicielką marki „Cannamea”

Kosmetyki stworzone na bazie naturalnych składników dają wręcz nadzwyczajne efekty w sferze pielęgnacyjnej. Dlatego też tak chętnie po nie sięgamy. Jak powstają i na czym polega ich fenomen? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Agata Masłowska-Pac, producentka kosmetyków naturalnych.

 

Redakcja: Kosmetyki naturalne podbijają serca Polek. I mimo że cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem, konkurencja na tym rynku jest ogromna. Skąd więc pomysł, aby zajmować się tą branżą?

Agata Masłowska-Pac: Od dłuższego czasu zamierzałam rozpocząć własną działalność. Na kosmetyki naturalne padło jednak nieprzypadkowo. Od paru lat prowadzę bloga na ich temat i dość dobrze poznałam tę branżę. Sama jestem wielką fanką naturalności pod każdą postacią i nie wyobrażałam sobie, abym mogła zająć się czymś innym.

 

Red.: Kosmetyki organiczne, naturalne i ekologiczne są bez wątpienia obecnie w modzie. Na czym tak właściwie polega ich fenomen?

A.M.P.: Kosmetyki naturalne są w modzie już od paru lat, ponieważ świadomość konsumenta jest coraz większa. Klienci poszukują coraz to nowych naturalnych składników, selektywnie wybieranych do kosmetyków. Wiele małych, polskich manufaktur jest cenionych na rynkach europejskich przede wszystkim za świetną jakość. Naturalne kosmetyki wyróżniają się lepszym i naturalnym składem. W odróżnieniu od “zwykłych” kosmetyków, naturalne nie zawierają m.in. ulepszaczy konsystencji, silikonów, parabenów czy sztucznych kolorów i zapachów. Wszystkie właściwości zawdzięczają szczegółowo dobranym składom.

W przypadku kosmetyków tworzonych pod moją marką Cannamea najważniejszym i najbardziej cenionym surowcem jest CBD, czyli kannabidiol. Jest on dość rzadki i to nas właśnie wyróżnia na tle konkurencji. Cannamea jest pierwszą polską marką, która stosuje CBD w naturalnych kosmetykach pielęgnacyjnych. Co ciekawe, coraz większa liczba klientów jest zainteresowana tym składnikiem i dlatego stawiają na niego kolejne firmy.

Red.: Nie ukrywajmy – kosmetyki naturalne często są zdecydowanie droższe niż te „normalne”. Zdaniem ekspertów warto jednak na nie postawić. Dlaczego?

A.M.P.: Zalet stosowania naturalnych kosmetyków jest bardzo dużo. Po przejściu na naturalną pielęgnację skóra przeżywa szok. Zaczyna oddychać. Pory, które były blokowane, zaczynają normalnie pracować. Skóra na twarzy i ciele staje się bardziej promienna, a włosy bardziej witalne. Oczywiście każda skóra reaguje inaczej i proces ten może być u niektórych dłuższy. Inni z kolei mogą też potrzebować przetestowania kilku, czy kilkunastu preparatów, aby wybrać ten najbardziej odpowiedni. Warto jednak poszukiwać i próbować. Skóra będzie nam za to wdzięczna.

Wyższa cena naturalnych kosmetyków wynika ze składników, które są stosowane, jak i samego procesu wytwarzania. Dużą część rynku naturalnych kosmetyków w Polsce stanowią małe manufaktury, które nie mają drogich sprzętów znacznie ułatwiających proces produkcji. W efekcie nie mogą sobie pozwolić na obniżenie końcowej ceny. Poza tym ceny surowców z dobrych źródeł posiadające certyfikaty są znacznie droższe niż te kupowane w dużych ilościach i gorszej jakości. Warto jednak postawić na dobrą jakość, bo skóra nam się szybko odwdzięczy.

https://www.instagram.com/p/CcqaCvXIqjA/

Red.: Jak wygląda proces tworzenia kosmetyków naturalnych? Skład właściwie sprowadzacie potrzebne surowce?

A.M.P.: Proces tworzenia kosmetyków naturalnych jak i “zwykłych” jest podobny. Najważniejszymi punktami jest opracowanie receptury kosmetyku. Należy wybrać składniki aktywne, które chcemy, aby wyróżniały produkt końcowy. Aby kosmetyk był dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, musi przejść szereg badań m.in. aplikacyjne, dermatologiczne czy mikrobiologiczne. Na ich podstawie tworzony jest Raport Bezpieczeństwa, czyli dokument mówiący nam, czy dany kosmetyk jest dla nas bezpieczny, czy nie.

Surowce, jak i półprodukty kupowane są w hurtowniach lub bezpośrednio od dostawcy. Pochodzenie surowców jest bardzo różne. Warto zaznaczyć, że przy produkcji naturalnych kosmetyków unikamy nieznanych źródeł – dlatego tak ważne są certyfikaty świadczące o ich jakości.

 

Red.: Oprócz receptury projektuje Pani opakowania do kosmetyków. To wymaga sporych pokładów kreatywności. Czy w tej kwestii jest zdana Pani tylko na siebie?

A.M.P.: Na początku przy projektowaniu etykiet na opakowania korzystałam z pomocy grafika. Obecnie z niewielką pomocą męża oraz przy wykorzystaniu programów graficznych przygotowujemy już sami kolejne projekty. Opakowania na kosmetyki dobieram sama. Najważniejsze jest dla mnie, aby opakowanie nie wpływało na jakość kosmetyku, dlatego też mój wybór pada na ciemne szkło.

https://www.instagram.com/p/CcR8hIDIe9-/

Red.: Chcąc wybrać najlepszy dla siebie kosmetyk, na co powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę? Czego unikać?

A.M.P.: Wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę, czego powinnyśmy szukać w kosmetykach i jak je wybierać świadomie. Natomiast czego należy unikać? Trudno uogólnić, że np. niska cena oznacza kiepską jakość produktu. Jest wiele tanich kosmetyków z dobrym składem, które można kupić w popularnych drogeriach. Jednak, jeśli zależy nam na lepszej jakości, idealnie wycelowanej w nasz “problem” skórny to w Polsce mamy wiele świetnych, małych, często rodzinnych marek, które z dbałością o każdy szczegół tworzą kosmetyki. Dobrą okazją do pierwszego kontaktu z naturalnymi kosmetykami są targi kosmetyczne dedykowane tylko im. Dzięki tego typu wydarzeniom klient ma pewność składu, dobrej jakości oraz ma możliwość konsultacji i dobrania produktu indywidualnie.

 

Red.: Jakie ma Pani plany na przyszłość? Oczywiście chodzi nam o te biznesowe.

A.M.P.: Każda branża, również kosmetyczna, przeżywa kryzys po pandemii i trzymam kciuki, aby to się trochę ustabilizowało. A jakie mam konkretne plany na przyszłość? Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Pomysłów w głowie mam bardzo dużo, czasu na ich wykonanie już mniej i to mnie najbardziej ogranicza. Jednak w najbliższych planach mam premiery kolejnych kosmetyków. Wygląda na to, że trend naturalności pozostanie z nami na dłużej, więc tym bardziej chcę mieć w ofercie więcej świetnych kosmetyków. Ciągle otrzymuję zapytania od klientów, o to kiedy pojawią się nowe kosmetyki. To najlepsza motywacja do dalszej pracy.

https://www.instagram.com/p/Cbekoyhoxr8/

 

Zdjęcia: źródło www.instagram.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.