Jak odetkać zatkany nos?  

Nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień. Wiecie, o czym mowa? Oczywiście, że o katarze, który potrafi uprzykrzyć życie. Dziś podpowiadamy domowe metody, które pomogą uporać się z tą infekcją.

 

1) Gorąca kąpiel

Para unosząca się znad gorącej wody zadziała zbawiennie na nas nos i zatoki. Jeśli dorzucimy do wanny lecznicze sole mineralne, bądź aromatyczne olejki, np. sosnowy czy eukaliptusowy, poczujemy jeszcze większą ulgę.

2) Wywar z majeranku

Majeranek jest idealny do walki z różnego rodzaju infekcjami. Pomaga między innymi pozbyć się kataru. Wystarczy tylko zalać 2-3 łyżki majeranku szklanką wrzątku, poczekać kilka minut aż się zaparzy i… działać. Powstałą w ten sposób miksturę można wykorzystać do inhalacji lub wypić.

3) Olejki eteryczne

Olejki eteryczne będą idealne do przygotowania inhalacji parowej. Działają one przeciwzapalnie, a poza tym nawilżają drogi oddechowe.

4) Zioła

Doskonałym sposobem na zatkany nos jest inhalacja ziołowa. Do naczynia należy wsypać cztery łyżki suszonej mięty i tymianku, a następnie zalać je wrzątkiem i wdychać parującą wodę.

5) Odpowiednie nawodnienie organizmu

Przyjmowanie dużej ilości płynów może rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej usuwanie.

6) Solanka

Płukanie solanką to sprawdzony sposób na zatkany nos. W tym celu słoną, letnią wodę umieszczamy w nozdrzu. Przy bardzo zatkanym nosie trzeba czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.

 

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne