Jak odetkać zatkany nos?  

Nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień. Wiecie, o czym mowa? Oczywiście, że o katarze, który potrafi uprzykrzyć życie. Dziś podpowiadamy domowe metody, które pomogą uporać się z tą infekcją.

 

1) Gorąca kąpiel

Para unosząca się znad gorącej wody zadziała zbawiennie na nas nos i zatoki. Jeśli dorzucimy do wanny lecznicze sole mineralne, bądź aromatyczne olejki, np. sosnowy czy eukaliptusowy, poczujemy jeszcze większą ulgę.

2) Wywar z majeranku

Majeranek jest idealny do walki z różnego rodzaju infekcjami. Pomaga między innymi pozbyć się kataru. Wystarczy tylko zalać 2-3 łyżki majeranku szklanką wrzątku, poczekać kilka minut aż się zaparzy i… działać. Powstałą w ten sposób miksturę można wykorzystać do inhalacji lub wypić.

3) Olejki eteryczne

Olejki eteryczne będą idealne do przygotowania inhalacji parowej. Działają one przeciwzapalnie, a poza tym nawilżają drogi oddechowe.

4) Zioła

Doskonałym sposobem na zatkany nos jest inhalacja ziołowa. Do naczynia należy wsypać cztery łyżki suszonej mięty i tymianku, a następnie zalać je wrzątkiem i wdychać parującą wodę.

5) Odpowiednie nawodnienie organizmu

Przyjmowanie dużej ilości płynów może rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej usuwanie.

6) Solanka

Płukanie solanką to sprawdzony sposób na zatkany nos. W tym celu słoną, letnią wodę umieszczamy w nozdrzu. Przy bardzo zatkanym nosie trzeba czynność powtórzyć kilkakrotnie, aż poczujemy, że śluz się rozpuszcza.

 

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Recenzja soli do kąpieli Błogo

Niedawno miałam przyjemność wypróbować Lawendową Sól do Kąpieli firmy Błogo i jestem absolutnie zachwycona tym produktem. Uważam, że jest to sól, którą warto polecić każdemu,