Co dolega mojemu psu?

Twój na co dzień radosny i skory do zabawy psiak nagle stracił całą swoją energię i stał się osowiały? Jedzenie może stać w misce cały dzień, a on nawet na nie nie spojrzy? Koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może dopadła go jakaś choroba. W dzisiejszym artykule opisujemy kilka najistotniejszych schorzeń wraz z towarzyszącymi objawami.

Zapalenie jelit

Głównym objawem jest brak apetytu i biegunka. Chorobę tę może wywołać wiele czynników – zaczynając od infekcji bakteryjnych i pasożytniczych, a na zatruciach pokarmowych kończąc.

Zapalenie uszu

To bardzo często spotykana dolegliwość. Objawia się świądem uszu – pies się drapie, potrząsa głową, mogą wystąpić: obfita wydzielina i nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga takie objawy, koniecznie zgłoś się do weterynarza. Jeśli zaniedbasz ten problem, twój psiak może stracić słuch!

Urojona ciąża

Objawy ciąży urojonej są bardzo zróżnicowane. Część suczek ma nabrzmiałe sutki, co związane jest z rozpoczęciem laktacji. Inne budują sobie gniazda i stają się natrętne z umizgami. Jeszcze inne sprawiają wrażenie zmęczonych i bardzo powolnych. Często zdarza się, że wybierają sobie jakąś zabawkę bądź przedmiot i traktują jak szczenięta. Gdy człowiek próbuje się do nich zbliżyć, mogą wykazywać agresję.

Zapalenie spojówek

Łzawienie, zaczerwienie i obrzęk oczu mogą świadczyć o zapaleniu spojówek. Stanowi ono poważne zagrożenie dla naszego pupila. Konieczna w takich sytuacjach jest wizyta u weterynarza – zaniechania leczenia może dojść do poważnych powikłań, m.in. do owrzodzenia rogówki.

Parwowiroza

Charakteryzuje się silną osowiałością, brakiem apetytu, intensywnymi wymiotami oraz silną biegunką. Cierpiące na tę chorobę pieski, bardzo szybko tracą wodę i elektrolity. Nie można jej leczyć domowymi sposobami – konieczna jest wizyta u specjalisty. W niektórych sytuacjach nie obędzie się bez hospitalizacji psiaka.

Borelioza

Początkowo jest trudna do zdiagnozowania. Objawy pojawiają się nawet po kilku miesiącach! Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy zmianę zachowania zwierzaka, który staje się smutny i apatyczny, traci apetyt i chęć do zabawy.

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Recenzja soli do kąpieli Błogo

Niedawno miałam przyjemność wypróbować Lawendową Sól do Kąpieli firmy Błogo i jestem absolutnie zachwycona tym produktem. Uważam, że jest to sól, którą warto polecić każdemu,