A, B, C witamin w domowej pielęgnacji – cz.1

Witaminy od dawna są obecne w formułach kosmetycznych. Doceniamy ich wielokierunkowe działanie zarówno na naskórek, jak i głębsze warstwy skóry, wykorzystując je w domowych kuracjach pielęgnacyjnych, jak i profesjonalnych zabiegach. Sprawdź, co warto o każdej z nich wiedzieć i kiedy je stosować.

Nasz witaminowy alfabet zaczynamy od witamina A.

Witamina A i jej pochodne

Jeśli chcesz cofnąć wiek biologiczny skóry lub wyleczyć trądzik musisz się z nią bliżej zaprzyjaźnić. W kosmetykach i dermokosmetykach znajdziesz ją pod postacią retinolu i innych retinoidów dostępnych bez recepty (palmitynian retinylu, retinaldehyd). Skuteczność retinoidów wynika z ich zdolności do wiązania się z receptorami występującymi w jądrze komórkowym. Tym samym wpływają one na konkretne geny, uczestniczące m.in. w różnicowaniu się komórek, czy utrzymaniu właściwego stanu naskórka, poprzez regulację procesów złuszczania.

Co potrafi witamina A?

  • Jako antyoksydant pomaga w walce z wolnymi rodnikami.
  • Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a jednocześnie hamuje aktywność metaloproteinaz, które rozkładają włókna kolagenowe.
  • Normalizuje pracę gruczołów łojowych
  • Zmniejsza hiperkeratynizację prowadzącą do powstania mikrozaskórników.
  • Pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze właściwej.
  • Wpływa na procesy rogowacenia naskórka (złuszczanie martwych komórek), przyspieszając jego odnowę.
  • Zmniejsza przebarwienia
  • Wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki.
  • Działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran.

Dla kogo kosmetyki w retinoidami?

Dla posiadaczek:

  • skóry z oznakami starzenia i fotostarzenia,
  • skóry z przebarwieniami słonecznymi,
  • skóry z rozszerzonymi porami i tendencją do zaskórników,
  • skóry trądzikowej.

Witamina A pomimo wielu zalet stosowania ma również kilka ograniczeń! Wadą witaminy A, w szczególności w formie retinolu, jest jej szybkie utlenianie się. Kosmetyki z retinoidami mogą także podrażniać skórę – może to wynikać z częstotliwości ich stosowania, z formy witaminy A z jaką mamy do czynienia, czy z połączenia jej z innymi substancjami aktywnymi. Retinoidów nie należy łączyć m.in. z kosmetykami obniżającymi pH skóry, jeśli więc planujesz kurację z kwasami AHA czy BHA, zrezygnuj w tym czasie z kosmetyków z witaminą A. Trzeba również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ witamina A uwrażliwia skórę na promieniowanie UV. Z tego również względu kosmetyki z retinoidami warto stosować na noc i w sezonie jesienno-zimowym.

Fot. Krem do twarzy i dekoltu Synchrovit Face Cream, cena 66 zł, www.dermakrem.pl

Bogata formuła zapewnia silne działanie antyoksydacyjne, a dzięki zawartości kwasu hialuronowego utrzymuje optymalny poziom nawilżenia.  Witamina A reguluje procesy odnowy komórek naskórka oraz syntezy kolagenu, dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Idealny do skóry  z oznakami starzenia – widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności.

Aby kosmetyki z witaminą A przyniosły oczekiwany efekt, witamina ta powinna mieć odpowiednio wysokie stężenie. Dlatego czytając INCI zwróć uwagę zarówno na formę w jakiej ta witamina występuję, jaki i jej miejsce na liście składników.

Views: 24

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne