Piłka nożna, pływanie, taniec czy gimnastyka artystyczna – to tylko część zajęć dodatkowych, w których biorą udział dzieci. Rodzice mają świadomość, że oprócz szkolnej edukacji ważna jest nauka nowych rzeczy i odkrywanie swoich pasji. Te z kolei, oprócz sukcesów, niosą ze sobą czasami frustrację i gorycz porażki. Jak zatem wspierać dziecko, by czerpało radość ze sportu i innego hobby? Z pomocą przychodzi trening mentalny dla dzieci.
Co to jest trening mentalny i do czego służy?
Trening mentalny to forma pracy nad rozwijaniem potencjału dziecka. Swoim zakresem obejmuje takie nauki jak m.in.: psychologia sportu, psychologia poznawcza czy praca nad własnymi ograniczeniami. Wiele lat temu ze wsparcia trenerów mentalnych korzystali jedynie dorośli sportowcy. Dzięki aktualnej wiedzy o ludzkim umyśle, wiemy, że już od najmłodszych lat dobrze jest uczyć odpowiedniego podejścia do sportu, kształtowania motywacji, przygotowania do rywalizacji oraz radzenia sobie ze stresem i presją. Dziecko, które pozna swoje emocje i lęki oraz nauczy się z nimi radzić, stanie się w przyszłości stabilnym emocjonalnie dorosłym.
Rodzic – pierwszy trener mentalny
Rodzic spędza z dzieckiem najwięcej czasu i jego zachowanie oraz słowa mają niezwykle istotny wpływ na rozwój młodego człowieka. Istotne jest więc, by oprócz trenera, psychologa sportu czy trenera mentalnego, to rodzic był blisko dziecka i wspierał je na każdym kroku. Należy pamiętać, że chociaż sport i inne zajęcia dodatkowe, w których biorą udział dzieci z założenia są jedynie zabawą, są wolne od rywalizacji i presji, często tak nie jest. Drużyny sportowe rozgrywają ze sobą mecze i walczą o medale, zespoły taneczne rywalizują o miejsce na podium, nawet w konkursach plastycznych dzieci ze sobą konkurują.
„Konkurencja to ważny element codzienności. I czy tego chcemy czy też nie, dzisiejszy świat zakłada i uczy młodego dorosłego, że rywalizacja to stały element naszego życia – zarówno w szkole, w sporcie a potem w pracy czy życiu osobistym. Im szybciej nauczymy nasz mózg radzenia sobie z presją czy niepowodzeniem – tym szybciej dostrzeżemy, że porażki to cenne lekcje, na których budujemy własny charakter. ” – mówi Marta Gargas trener mentalny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Jak rodzic może wspierać dziecko?
Przede wszystkim może pozostawić dziecku wybór zajęć dodatkowych oraz wspierać je w tym, co chce robić. Ważne jest, by doceniał nawet najmniejsze sukcesy, a nie tylko oczekiwał miejsc na podium i spektakularnych efektów. Kiedy dziecku coś nie wyjdzie, rolą rodzica jest przede wszystkim wysłuchanie i wsparcie. Niezwykle istotne jest również, by rodzic przede wszystkim doceniał wysiłek dziecka, czas oraz energię włożoną w przygotowania czy treningi, chwalił oraz motywował do dalszego działania. I nigdy nie powinien przelewać swoich niespełnionych ambicji na dziecko.
„Czas jaki dziecko przeznacza na trening czy to motoryczny, ogólnorozwojowy czy mentalny to czas intensywnej pracy mózgu dziecka. Jako rodzice na początek doceńmy wkład i wysiłek włożony w dążenie do celu, a potem dopiero ewentualne trofea. Poprzeczkę stawiajmy na wysokości realnych możliwości dziecka. Zbyt wygórowane oczekiwania rodzica często są wyznacznikiem samopoczucia dziecka oraz jego emocji.” mówi Marta Gargas trener mentalny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kiedy warto skorzystać z wiedzy profesjonalnego trenera mentalnego?
„Absolutnie zawsze. Choćby dla sprawdzenia poprawności funkcjonowania dziecka w grupie czy radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Niestety w naszym społeczeństwie pokutuje stwierdzenie, że trener mentalny to psycholog / psychiatra i jak ktoś korzysta z jego porad, to na pewno jest coś nie tak. Absolutnie nie prawda. Trening mentalny to składowy element życia każdego sportowca. Tak samo ważny jak ćwiczenia na siłowni, opracowanie strategii, fizjoterapia, rozluźniający basen czy regeneracja.” mówi Marta Gargas trener mentalny dzieci, młodzieży i dorosłych.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko przestaje wykazywać zainteresowanie treningami lub innymi zajęciami, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Bywa, że na myśl o uczestnictwie w zajęciach, kolejnym meczu lub konkursie zaczyna reagować bardzo nerwowo w obawie przed poniesieniem porażki. W takich momentach to już ostatni dzwonek by rodzic lub trener zwrócili się po pomoc do profesjonalnego trenera mentalnego. Do grona uznanych specjalistów należy niewątpliwie Marta Gargas – certyfikowany trener mentalny sportowców, rodziców i trenerów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, które miała okazję zdobyć m.in. podczas trenowania mentalnego męskiej kadry narodowej w piłce siatkowej na siedząco, skutecznie wesprze i pokieruje potencjałem dziecka
Opinie rodziców o treningu mentalnym ich dzieci
“Współpracę z panią Martą rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu. Zgłosiliśmy się do niej z prośbą o wsparcie mentalne naszego 10-letniego syna, zawodnika drużyny piłkarskiej. Było to dla mnie bardzo ważne aby ktoś z dystansu i neutralnie podszedł do tematu. Zaangażowanemu emocjonalnie rodzicowi jest czasem trudno o obiektywizm. Po pierwszym spotkaniu syn powiedział, że czuł się jakby rozmawiał z kimś bliskim, co było dla mnie wyznacznikiem szczerej i prawdziwej rozmowy bez strachu i napięcia. Regularne spotkania stały się dla niego i dla nas częścią jego rozwoju.” – Katarzyna, mama 10-letniego Jędrka
“Miłosz gra w piłkę nożną na pozycji bramkarz. Przeniósł się do szkoły sportowej, a co za tym idzie wszedł na wyższy poziom sportowy. Szybko pojawiły się problemy z radzeniem sobie z presją związana z wynikiem, jak i traconymi bramkami oraz spadek wiary we własne umiejętności.
Zgłosiliśmy się do Pani Marty Gargas. Przez okres 4 miesięcy indywidualnej pracy udało nam się poprawić radzenie sobie ze stresem przed jak i podczas meczów. Dzięki sesjom treningu mentalnego uzyskaliśmy również szybszą aklimatyzację w nowym środowisku z czym też nieraz mieliśmy problemy.
Planujemy kolejne sesje treningu mentalnego z panią Martą mające pomóc synowi – motywacja, praca nad zachowaniem w momentach stresowych.” – Marcin, tata 11-letniego Miłosza
Materiał partnera
Views: 5