Czy wiesz, że zmiany atopowe mogą wystąpić już u niemowlaków? Uporczywy świąd wywołujący niepokój i rozdrażnienie, ogniska zaczerwienionej i przesuszonej skóry, łuszczący się nabłonek na owłosionej skórze głowy, czole oraz policzkach, zmiany skórne w postaci grudek, pęcherzyków – jeśli rozpoznajesz te objawy, to prawdopodobnie twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak pomóc nadreaktywnej skórze atopika.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest atopowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba należąca do grupy schorzeń autoimmunologicznych, w której przebiegu występują zarówno okresy zaostrzeń, jak i remisji. U chorych na AZS obserwuje się zaburzenie funkcji bariery przepuszczalności naskórka, a upośledzona bariera ochronna sprawia, że skóra szybko ulega przesuszeniu, staje się mniej elastyczna i jest nadreaktywna. Warto jednak pamiętać, że objawy AZS mogą się znacząco różnić w przypadku małych dzieci i dorosłych. Dla pewności – w pierwszej kolejności skonsultujmy się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
We wczesnym dzieciństwie (do końca 2 roku życia) do najczęstszych objawów AZS należą: świąd, zaczerwienienia i podrażnienia oraz miejscowe przesuszenia – pojawiające się na owłosionej skórze głowy, czole i na policzkach. Dodatkowo mogą tworzyć się zmiany skórne w postaci pęcherzyków i nadżerek. W przypadku dzieci starszych zmiany skórne mogą obejmować również skórę zgięć stawowych – kolanowych i łokciowych. W sytuacji przewlekłego stanu zapalnego – na skórze małego dziecka tworzą się ogniska z pogrubiałą skórą i wzmożonym rysunkiem linii skórnych, jest to tzn. lichenizacja.
Niestety, do tej pory nie opracowano skutecznego leku na tę chorobę, jednak dzięki właściwej pielęgnacji skóry przy użyciu specjalistycznych kosmetyków, możemy pomóc wrażliwej skórze dziecka.
Jak pielęgnować skórę małego atopika? Wybierając specjalistyczne produkty dedykowane skórze suchej, atopowej, które pozwolą nawilżyć, odżywić i zabezpieczyć skórę atopową przed nadmierną ucieczką wody oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Co powinno znaleźć się w składzie takiego kosmetyku?
- emolienty aktywne, czyli substancje, które zostaną wykorzystane do utworzenia płaszcza lipidowego skóry (zapobiegające przeznaskórkowej utracie wody oraz zwiększające elastyczność skóry, np. masło kakaowe, masło shea, oleje roślinne)
- humektanty, ułatwiające nawilżenie skóry, takie jak mocznik, kwas mlekowy, ekstrakt z aloesu, czy pantenol,
- składniki o działaniu kojącym i przeciwświądowym (np. mocznik) Uporczywy świąd w wyniku drapania może doprowadzić do ubytków skóry, w efekcie tworzą się tzn. przeczosy.
- substancje aktywne przyspieszające regeneracje i gojenie się skóry (np. pantenol, alantoina).
Uszkodzona skóra jest bardziej podatna na zakażenia bakteriami, grzybami czy wirusami, dlatego na liście składników pożądanych powinny się również znaleźć substancje aktywne o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
O ile na pewne czynniki mogące zaostrzyć AZS nie mamy wpływu, o tyle warto unikać tych, które mogą dodatkowo wpłynąć na jej przebieg, a które jesteśmy w stanie kontrolować. Świąt może nasilić pot, ubrania z wełny, szorstkie, syntetyczne czy kontakt z alergenami zwierzęcymi, np. roztoczami lub roślinnymi. Stosujmy hipoalergiczne proszki i płyny do prania, a liczbę kosmetyków ograniczmy do najistotniejszych. Unikajmy w nich SLS-ów, SLES-ów, parabenów, barwników czy substancji zapachowych.
Fot. Nawilżający balsam do ciała AMADERM
Po każdej kąpieli ciało dziecka powinno się nawilżać i natłuszczać, stosując kosmetyki o specjalnie dobranym, bezpiecznym dla wrażliwej skóry dziecka składzie. Balsam do ciała Amaderm zawiera mocznik w stężeniu 1,5%, który działa nawilżająco oraz przeciwświądowo, mleczan sodu, który wpływa na zwiększenie nawilżenia, pantenol, który koi podrażnienia, a jednocześnie działa przeciwzapalnie i wpływa na regenerację skóry, a także tokofenol, który zwiększa elastyczność, działa ochronnie oraz łagodzi podrażnienia. Regularne stosowanie balsamu pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry, wzmacniając barierę hydro-lipidową naskórka. Zalecany dla dzieci od 3 roku życia.
Views: 10