Kocie choroby – jak rozpoznać

Jak wiadomo koty również chorują, choć czasami musi minąć trochę czasu aby rozpoznać, że z pupilem dzieje się coś złego. Szybkie rozpoznanie choroby daje szanse na szybsze wyleczenie oraz brak powikłań.

Jak rozpoznać, że kot choruje? Poniżej znajdziesz objawy, których nie można zbagatelizować. Kocie choroby, które są nieleczone, mogą prowadzić do śmierci pupila.

Kolor dziąseł

Kolor dziąseł u kota ma znaczenie. Prawidłowe, zdrowe dziąsła są koloru różowego. Jeśli twoje zwierzę ma dziąsła bardzo blade, białe, szare lub w innym nienaturalnym odcieniu to znak, że może zmagać się z jakąś chorobą.

Zachowanie

Twój pupil pewnie jest już z tobą od jakiegoś czasu i doskonale wiesz jakie jego zachowania są dla niego naturalne. Jeśli zauważysz, że jest ospały, mało ruchliwy, apatyczny bądź zachowuje się inaczej niż zwykle to udaj się do weterynarza. Przyczyną takich zachowań może być odwodnienie, krwawienie wewnętrzne lub infekcja wirusowa bądź bakteryjna.

Jeśli zawsze był żywy i ruchliwy a nagle przesiaduje w kącie i stracił zainteresowanie tobą oraz innymi ludźmi z otoczenia to również najprawdopodobniej oznaka choroby.

Apetyt

Twój kot od zawsze był łasuchem i zjadał wszystko to co mu podałaś? Jeśli ta kwestia się zmieniła to jest to powód do niepokoju.

Problemy żołądkowe

Podobnie jak u człowieka, biegunka i wymioty są zazwyczaj objawem zatrucia pokarmowego. Objawy te mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu kota a to może powodować w skrajnych przypadkach śmierć.

Dreszcze? To nie z zimna

Jeśli twój kot drży, pojawił się u niego ślinotok bądź nienaturalnie sapie i dyszy udaj się od razu do lekarza. Takie objawy dają sygnał o tym, że zwierzak jest zestresowany oraz coś go boli.

Kaszel i kichanie

Koty również mogą być przeziębione, tutaj nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ infekcja górnych dróg oddechowych dla kota jest bardzo niebezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.