Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Czy przypalone żelazko powinno wylądować na śmietniku? Niekoniecznie! Zanim podejmiesz tak drastyczną decyzję, wypróbuj naszych metod na pozbycie się chemicznych zabrudzeń.

 

Niemal każdej z nas z pewnością zdarzyło się ustawić zbyt wysoką temperaturę do prasowanej tkaniny i w efekcie. Na efekty nie trzeba długo czekać – zniszczona odzież i przypalona dolna część żelazka. Osmolenia i powstałe w ten sposób zabrudzenia można jednak usunąć. A przynajmniej spróbować. Jedną z najbardziej sprawdzonych metod – która może jednak wymagać delikatnych ofiar – jest rozgrzanie żelazka do maksimum, a następnie wielokrotne przeciągnięcie go po pętelkowej tkaninie, takiej jak na przykład ręczniki frote. Nie martw się jednak, że go zniszczysz – wystarczy, że później wrzucisz go do pralki i będzie mógł ci dalej służyć.

Na żelazkowe przypalenia skuteczna będzie również pasta do zębów. Wystarczy, że wysmarujesz nią spód urządzenia i wypolerujesz bawełnianą szmatką bądź szczoteczką z miękkiego włosia. Na zakończenie przetrzyj taflę wilgotną ściereczką. Pamiętaj, aby dokładnie usunąć resztki pasty z różnych otworów.

W usunięciu zaschniętych śladów po przypaleniu pomoże także… świeca. Oczywiście nie byle jaka. Świeca po pierwsze musi być biała, a po drugie musi być owinięta w płócienną ściereczkę. Aby usunąć zabrudzenie, najpierw lekko nagrzej żelazko, a następnie przetrzyj przypalone miejsce. Jeśli na tafli zostały tłuste plamy, zmniejsz temperaturę, a następnie sięgnij po ręcznik papierowy. Kilka razy przeciągnij po nim żelazkiem i wszystkie plamy powinny zniknąć.

Z pomocą w usuwaniu zabrudzeń na żelazku przyjdzie również folia aluminiowa. Wystarczy, że ją zgnieciesz i kilka razy wypracujesz średnio rozgrzanym żelazkiem. Koniecznie wcześniej odłącz go od źródła zasilania!

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne

Recenzja soli do kąpieli Błogo

Niedawno miałam przyjemność wypróbować Lawendową Sól do Kąpieli firmy Błogo i jestem absolutnie zachwycona tym produktem. Uważam, że jest to sól, którą warto polecić każdemu,