Blizna po cesarskim cięciu – jak przyśpieszyć gojenie się blizny i zmniejszyć jej sztywność i bolesność?

Każdy zabieg operacyjny, w tym cesarskie cięcie wymaga przecięcia, czyli przerwania skóry oraz tkanek położonych głębiej. Blizna to zmiana zbudowana z tkanki łącznej włóknistej. Powstawanie blizny jest procesem fizjologicznym. Blizna nie jest tylko tkanką zewnętrzną, widoczną powierzchownie na skórze. Obejmuje także tkanki, warstwy leżące głębiej. Na całym poziomie wszystkich tkanek dochodzi do gojenia się i zrastania. Tworzące się pod skórą nowe włókna kolagenu na początku układają się w sposób przypadkowy, chaotyczny. Często wplatając się w okoliczne komórki czy tkanki. Dotyczy to zarówno tkanek mięśniowych, ścięgnistych jak i powięziowych. Nieprawidłowa blizna może być źródłem dolegliwości bólowych u Pacjentek. Ból może mieć różny charakter od ostrego i kłującego po tępy, promieniujący i ograniczający. Oprócz dolegliwości bólowych blizny mogą swędzieć oraz powodować ograniczenie zakresu ruchomości okolicznych tkanek. Mocno zrośnięta blizna, przyrastająca do tkanek położonych głębiej ogranicza przesuwalność skóry i tkanki podskórnej. Może dojść do wytworzenia się zrostów pomiędzy strukturami. Bliznę powinnaś masować delikatnie, powoli, stopniowo. Najważniejsze jest to, abyś nie wykonywała ruchów, które mogłyby rozciągać ranę czy początkowo tworzącą się bliznę.

Na początku – w pierwszych 3-4 tygodniach od operacji powinnaś wykonywać delikatny masaż tkanek otaczających bliznę w kierunku tworzącej się blizny, przykładając swoje palce około 1,5 centymetra od samej rany.

Masaż samej blizny po zabiegu cesarskiego cięcia możesz wykonać wtedy, gdy rana będzie zagojona – najlepiej między 4-6 tygodniem od operacji. Masowanie blizny możesz wykonywać w przeróżny sposób, np. poprzez rozcieranie, ugniatanie, przesuwanie w każdym kierunku, unoszenie fałdu skórnego, rozcieranie tkanek okolicznych.

W opracowaniu i rozluźnieniu blizny, oprócz automasażu, bardzo dobrze sprawdza się popularne urządzenie do masażu jakim jest masażer wibracyjny – PISTOLET SPORTOWCA. Przyspiesza on gojenie się blizny, zmniejsza jej sztywność i bolesność. Dzięki podgrzewanej końcówce powoduje jeszcze mocniejsze przekrwienie, odżywienie blizny i rozluźnienie okolicznych tkanek. Pistolet Sportowca przyczynia się przy okazji do zmniejszenia zaparć oraz bolesnych miesiączek w późniejszym okresie po porodzie. Prawidłowa blizna przede wszystkim nie powinna dawać dolegliwości bólowych. Ma kolor jasny, perłowy. Powinna być płaska, bez zgrubień czy wciągnięć.

Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni stan blizny oraz pokaże jak prawidłowo z nią pracować. Nauczy Cię również jak prawidłowo kaszleć, kichać. Pokaże Ci zestaw ćwiczeń wzmacniających mięsnie tułowia.

Artykuł Partnera: www.healthandroll.pl

Views: 17

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne