Wiosenny program pielęgnacji stóp

Po zimie naszym stopom zwykle daleko do ideału. A przecież już niedługo zrzucimy grube skarpety i zimowe buty, na rzecz lżejszych, mniej zabudowanych. Nadszedł czas, aby pielęgnację stóp potraktować priorytetowo! Sprawdź, jak zadbać o stopy.

Skóra stóp, podobnie jak innych partii ciała, wymaga systematycznej pielęgnacji, Zimą, kiedy nasze stopy otulają ciepłe skarpety i mocno zabudowane buty, często o tym zapominamy. Zanim jednak sięgniemy po tarki i mocno złuszczające kosmetyki warto poznać kilka faktów.

Skóra na stopach charakteryzuje się grubszą warstwą rogową naskórka i brakiem gruczołów łojowych – konsekwencją jest brak ochronnego płaszcza lipidowego, co wpływa na szybkie przesuszenie skóry i przyspieszony proces jej rogowacenia. Jak zatem odnowić szorstki naskórek na stopach i przywrócić im piękny wygląd?

1) Odprężająca kąpiel dla stóp

Zafunduj swoim stopom ciepłą kąpiel z odrobioną soli do stóp. Ulgę zmęczonym stopom przyniesie również dodanie do wody nawilżającego płynu do kąpieli lub mleka koziego, które zmiękcza i koi skórę. Kąpiel poza działaniem relaksującym, będzie również świetnym sposobem na zmiękczenie zrogowaciałego naskórka na piętach.

  • Zrezygnuj z gorącej wody – wypłukuje ona lipidy z płaszcza ochronnego, nasilając efekt przesuszenia skóry.
  • Po każdej kąpieli dokładnie osusz stopy, w szczególności przestrzeń między palcami. Nie trzyj jej zbyt mocno, aby nie uszkodzić skóry.

Fot. Sól do kąpieli stóp Minerały z Morza Martwego SHEFOOT, cena: ok. 20 zł

Sól łączy w sobie działanie oczyszczające z aktywną pielęgnacją. Kąpiel dodatkiem soli z Morza Martwego idealnie zrelaksuje, a jednocześnie, dzięki bogactwu minerałów pozytywnie płynie na kondycje stóp.

 

 

2) Usunięcie zrogowaciałego naskórka

Złuszczanie to niezbędny element pielęgnacji skóry, jednak w przypadku stóp jest ono wręcz priorytetowe i nie ogranicza się jedynie do zwykłego peelingu złuszczającego martwe komórki naskórka. Dotyczy to w szczególności pięt, gdzie szybkie rogowacenie się naskórka może doprowadzić do tworzenia się zgrubień, a finalnie nawet do pękania pęt. Nagniotki i odciski mogę się tworzyć również w innych miejscach – zwykle takich, które są stale uciskane przez but. Zacznij od usunięcia wszystkich zgrubień – możesz w tym celu sięgnąć po pumeks, użyć specjalnych tarek lub skarpetek złuszczających zgrubiałą skórę pięt.

 

Fot. Złuszczające skarpetki nasączone maską SHEFOOT, cena: ok. 25 zł

Skarpetki nasączone są złuszczająca maską do stóp na bazie kwasu mlekowego, mocznika, kwasu glikolowego i salicylowego. Dzięki ich złuszczającemu i zmiękczającemu działaniu skarpetki skutecznie usuwają twardy i zgrubiały naskórek. A obecność w formule alantoiny stymuluje odnowę naskórka po jego złuszczeniu. Maska działa długo po zastosowaniu – pełne efekty zauważysz po 7-10 dniach.

Dostępne na www.bielenda.com

 

  • Zbyt agresywne używanie pumeksów/tarek może doprowadzić do uszkodzenia skóry.
  • Używaj złuszczających skarpetek zgodnie z instrukcją (nie przedłużaj czasu ich stosowania) – może to doprowadzić do pogorszenia się kondycji skóry.

Jeśli nie zauważyłaś zgrubień, nadmiernie zrogowaciałych miejsc na swoich stopach, ogranicz złuszczanie do zwykłego peelingu. To pozwoli usunąć martwy naskórek i ułatwi wchłanianie składników aktywnych zawartych w maskach, kremach, balsamach do stóp.

Sprawdzą się tutaj zarówno klasyczne scruby solne, jak i produkty z kwasami AHA.

  • Nie przesadzaj z częstotliwością peelingów. Nadmierna eksfoliacja zaburzy proces keratynizacji i przyspieszy rogowacenie naskórka.

3) Nawilżenie i odżywienie

Brak gruczołów łojowych sprawia, że skórze stóp brakuje naturalnego natłuszczenia, dlatego samo nawilżenie nie wystarczy. W formułach szukaj takich składników jak: mocznik, kwas mlekowy, gliceryna, masła i oleje roślinne, np. masło shea, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej macadamia, a także kojącego pantenolu czy alantoiny. Mocznik długotrwale i intensywnie nawilża oraz zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka, a w wysokim stężeniu działa złuszczająco, kwas mlekowy w mniejszych stężeniach działa nawilżająco, w większych, podobnie jak mocznik ma właściwości keratolityczne, niweluje szorstkość, a dodatkowo reguluje pH skóry, masło shea oraz oleje roślinne natłuszczają i wygładzają, a alantoina i pantenol przyspieszają proces regeneracji i łagodzą podrażnienia.

Fot. Krem nawilżający do suchych i szorstkich stóp SHEFOOT, cena: ok. 25 zł

Zawiera masło shea, olej makadamia i witaminę E, które nadadzą skórze miękkości i gładkości oraz alantoinę o właściwościach przeciwzapalnych, która łagodzi podrażnienia i stymuluje procesy gojenia. Krem działa nawilżająco, natłuszczająco i wspomaga regenerację. W formule znajdziemy także wyciąg z porostów alpejskich – działa antybakteryjnie i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu.

Dostępne na www.bielenda.com

Regularne nawilżanie i natłuszczanie pomoże pozbyć się problemu przesuszonego, zrogowaciałego naskórka, a w dłuższej perspektywie uchroni cię przed uszkodzeniami i pękaniem pięt.

Jeśli naskórek jest mocno przesuszony i stopy potrzebują intensywnej regeneracji nieocenionym wsparciem będzie dla ciebie także regenerująca maska na stopy.

O stopy z łatwością zadbasz w domu, dlatego znajdź miejsce na ich pielęgnacje w swoim urodowym harmonogramie!

Views: 22

Udostępnij

Facebook
Być może zainteresują Cię...
Warto przeczytać

Najbardziej popularne